Poprawny CSS!








Powiat Wałecki

Oświata w powiecie




MARSZ DLA TWARDZIELI Z "BUDOWLANKI"

10 kwietnia 2015 r. uczniowie klas wojskowych Zespołu Szkól nr 2 w Wałczu wzięli udział w marszu kondycyjnym. A oto kilka przemyśleń i wniosków organizatora przedsięwzięcia, pana Wiktora Marcinkowskiego:
"Marsz dla twardzieli" jak nazywamy nocny marsz na 30 km z obciążeniem to nie przelewki. Złe przygotowanie kondycyjne, czy też problemy z obuwiem w tak długim marszu zawsze się ujawnią. Co począć, gdy pojawią się problemy w nocy, w lesie? Pojedynczy człowiek zrobiłby sobie dłuższy odpoczynek. My jednak działamy w zespołach, przed nami są określone zadania.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
To jest ogromna siła i potencjał, to nie jest siła pojedynczego człowieka, ale siła wielu. Kto tego nie przeżył, temu trudno to zrozumieć. Dobre słowo, fizyczna pomoc, żart, piosenka i kilometry ubywają jakby szybciej. W świecie, gdzie dominuje "wyścig szczurów" trudno zrozumieć, że nasz sukces zależy także od kogoś słabszego. Czy to pomaga w życiu? Sądzę że tak. Przecież na własnej skórze poznajemy granice swoich możliwości, możemy być dumni, cieszymy się - dałem (dałam) radę, mogę podejmować kolejne wyzwanie. Niestety wielu uczniów z klasy pierwszej wojskowej nie zgłosiło się na marsz. Nie chcieli się męczyć, może przeraził ich dystans, wybrali komputer, znaleźli trudność w dojeździe. W dużej mierze to my decydujemy, kim będziemy. Nasza wiedza, doświadczenie nie biorą się z rozmyślania o tym, ale muszą być wykuwane i hartowane jak stal. Dlatego jestem dumny z uczniów, którzy byli na marszu. 10 kwietnia br. uczniowie klas wojskowych pokonali dystans 30 km w 6 godzin, pokonali swoje słabości. Pozwolę sobie wymienić ich z imienia i nazwiska.

Klasa pierwsza wojskowa:
  1. 1. Jakubowski Dominik
  2. 2. Jesiotr Adrian
  3. 3. Kapusta Patryk
  4. 4. Klupś Patryk
  5. 5. Krawczyk Karolina
  6. 6. Kubiak Angelina
  7. 7. Oleksów Bartosz
  8. 8. Pielech Aleksander
  9. 9. Sadzik Adrian
Klasa druga wojskowa:
  1. 1. Bartosiewicz Przemysław
  2. 2. Kmiecik Grzegorz
  3. 3. Lach Dorota
  4. 4. Lenski Przemysław
  5. 5. Ozorowski Filip
  6. 6. Małaszko Mateusz
  7. 7. Betka Katarzyna
Klasa trzecia wojskowa:
  1. 1. Osmyk Mateusz
  2. 2. Oleksów Przemysław
Marsz zabezpieczali nauczyciele, którzy także wykazali się wyśmienitą kondycją: Magda Morawska, Małgorzata Kuśnierczak, Anna Dyker, Jarosław Wankiewicz, Mirosław Dulęba.
Wiktor Marcinkowski




Wielkanocny koszyk dla potrzebujących

Święta to czas, kiedy niejedno serce podróżuje do wielu - ta parafraza słów kolędy najpełniej obrazuje to, w czym uczestniczyła młodzież Zespołu Szkół nr 3 w Wałczu. Kierując się tymi słowami, uczniowie wraz z nauczycielami postanowili w okresie przedświątecznym zorganizować pomoc materialną dla osób samotnych i najbardziej potrzebujących rodzin z Wałcza.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Pamiętając o tym, że pomoc uszlachetnia i daje tyle samo radości, co jej otrzymywanie, uczniowie wszystkich klas z zaangażowaniem włączyli się do akcji i pod okiem wychowawców przygotowali okazałe paczki, zawierające artykuły spożywcze codziennej potrzeby, a także podstawowe środki czystości. W dniach 30-31 marca br. Młodzież naszej szkoły zajęła się rozprowadzeniem przygotowanych paczek i przekazaniem ich potrzebującym. Ten spontaniczny dar serca sprawił, że na twarzach obdarowanych pojawił się uśmiech, miłe zaskoczenie, a w oku łza szczęścia. Koordynacją i przeprowadzeniem akcji zajął się Szkolny Klubu Wolontariusza pod okiem opiekunów: ks. Mateusza Baliny i p. Magdaleny Zadrożnej.
Magdalena Zadrożna



Młodzież Zespołu Szkół nr 3 w Hotelu "Hołubowski"

Coraz większym zainteresowaniem wśród absolwentów gimnazjum cieszy się zawód kucharza. Uczniowie mają możliwość odbywania praktyk w zakładach prywatnych, a także w stołówce internatu szkolnego ZS nr 3.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Aby nasza młodzież mogła poszerzyć wiedzę z zakresu gastronomii, dwie nauczycielki: Ewelina Ludwiczak i Barbara Rosochacka nawiązały kontakt z P. Zenonem Hołubowskim - doskonałym
Powiat Wałecki
kucharzem i restauratorem z Piły. Pan Zenon Hołubowski to Executive Chef i właściciel Hotelu Hołubowski oraz Tawerna Toscana w Pile. Jest członkiem Amerykańskiej Federacji Kulinarnej (American Culinary Federation), Światowego Stowarzyszenia Szefów Kuchni (World Association of Chefs Societies) oraz Honorowym Członkiem Euro-Toques Polska. Od trzech lat uczniowie klas drugich mają możliwość uczestniczenia w szkoleniu teoretycznym i praktycznym w Hotelu "Hołubowski" w Pile. Dnia 31 marca br. klasa II a wzięła udział w pokazie kulinarnym w Hotelu "Hołubowski". Praktyczny pokaz poprzedzony był prezentacją multimedialną i częścią teoretyczną, na której p. Hołubowski wprowadził młodzież w tajniki wiedzy kulinarnej dotychczas nieznanej uczniom. Następnie z udziałem uczniów oraz na ich oczach przygotowywał wyszukane potrawy, których uczniowie nie
Powiat Wałecki
przygotowują podczas praktyk - małże, makaron z krewetkami, łosoś oraz trzy poziomy wysmażenia polędwicy. Młodzież ZS nr 3 z reguły odbywa praktyki w stołówkach lub małych restauracjach. Dla nich spotkania z takim kucharzem i restauratorem "w jednym", człowiekiem, który osiągnął sukces w swoim zawodzie jest przysłowiowym oknem na świat. Uczniowie mają możliwość obejrzenia, dotknięcia, posmakowania potraw, produktów, których dotychczas nie znali. P. Hołubowski dzieli się informacjami, doświadczeniem zawodowym. Celem spotkań z nim jest dodatkowa motywacja do pracy w przyszłym zawodzie oraz samodoskonalenie.

Barbara Rosochacka


NA ŻÓŁTO I NA ZIELONO
Powiat Wałecki


20 marca w Międzynarodowy Dzień Szczęścia wiosna zawitała do wałeckiej "Budowlanki". Tego dnia uczniom i nauczycielom przeświecały słowa Friedricha Ruckerta - "Gdzie kwitnie kwiat- musi być wiosna, a gdzie jest wiosna, wszystko wkrótce rozkwitnie."
Wiosna to nadzieja, radość i szczęście. Dlatego też grono pedagogiczne postanowiło przywitać tę najpiękniejszą porę roku w zielono-żółtych kreacjach, bowiem kolor zielony wpływa kojąco na psychikę, żółty natomiast symbolizuje słońce i radość.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
W tych barwach również uczniowie Zespołu Szkół nr 2 przemaszerowali ulicami Wałcza, witając i pozdrawiając nie tylko pierwszy dzień wiosny,
Powiat Wałecki
ale też wszystkich mieszkańców, a w szczególności gimnazjalistów. W trakcie pochodu odwiedzili wałeckie gimnazja, promując w ten sposób szkołę i zapraszając na dzień otwarty. Barwny korowód zwrócił uwagę przechodniów, wywoływał wiele uśmiechów i pozytywnych reakcji wałczan. Kulminacyjnym punktem marszu było tradycyjne spalenie Marzanny nad jeziorem Raduń.



W dniach 17-18 marca 2015 r. uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Wałczu wraz z historykiem panem Jarosławem Rachubińskim uczestniczyli w obchodach 70. rocznicy walk o Kołobrzeg oraz 70. rocznicy zaślubin Polski z morzem.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Uroczystości odbyły się pod honorowym patronatem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, który gościł w Kołobrzegu pierwszego dnia obchodów.
Uczniowie "Budowlanki" w historycznych mundurach kolportowali wśród mieszkańców Kołobrzegu ulotki zawierające program imprezy, następnie przejechali ulicami miasta na pokładzie działa samobieżnego SU-57 - eksponatu ze zbiorów Muzeum
Powiat Wałecki
Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Młodzież miała okazję poznać wielu kombatantów przybyłych do miasta na uroczystości. Jednym z nich był pan Maksymilian Zajfert, żołnierz 3 Dywizji Piechoty 1 Armii Wojska Polskiego, który jako kierowca DODGA WC51 został ranny podczas walk w Czaplinku. 18 marca uczniowie uczestniczyli w pikniku militarnym pod kołobrzeską latarnią morską oraz byli świadkami inscenizacji zaślubin z morzem na pamiątkę wydarzeń z 1945r., kiedy to kapral Franciszek Niewidziajło wrzucił pierścień w fale Bałtyku. Pobyt w Kołobrzegu okazał się świetną lekcją historii i patriotyzmu.



BLIŻEJ HISTORII

Dnia 9 marca 2015 r. uczniowie klasy wojskowej w Zespole Szkół nr 2 uczestniczyli w spotkaniu z członkami Muzeum Wału Pomorskiego w Wałczu.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Celem zajęć, zorganizowanych przez nauczyciela historii pana Jarosława Rachubińskiego, było zapoznanie uczniów z uzbrojeniem żołnierzy walczących na frontach II wojny światowej. Prezentacje prowadzili panowie Wojciech Olek i Daniel Iwański. Młodzież miała okazję z bliska zapoznać się z rodzajami broni, jakiej używali żołnierze armii polskiej, radzieckiej i niemieckiej. Wśród eksponatów zaprezentowanych podczas zajęć znalazły się: karabin Mauser 98k, karabin Mosin, pistolet maszynowy PPSZ, karabin szturmowy STG 44 i popularny, zwłaszcza w końcowym etapie wojny, pancerfaust. Uczniowie mogli również sprawdzić się w umiejętności rozkładania i składania na czas szkoleniowego karabinu AK 47.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Spotkanie uzupełniło znacznie wiedzę uczniów na temat działań zbrojnych z okresu ostatniej wielkiej wojny.



Międzyszkolny Konkurs Fryzjerski w ZS Nr 3

Dnia 27 lutego br. w Wałeckim Centrum Kultury odbył się Międzyszkolny Konkurs Fryzjerski. W tym roku motywem przewodnim była "Współczesna Panna Młoda". Widzowie mieli okazję przyjrzeć się najnowszym trendom w fryzjerstwie, a także trudnej pracy fryzjera.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Fryzjerstwo współcześnie można uznać za rodzaj sztuki, choć wielu z nas wydaje się, że przygotowanie fryzury nie jest czymś skomplikowanym - to pasja. Fryzjer to magik czarujący szczotką, prostownicą, nożyczkami … Nie każdy jest stworzony do tego zawodu.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
W świat ślubnych fryzur wprowadziła prezentacja multimedialna: "Dzień ślubu to jeden z najważniejszych dni w życiu każdej młodej dziewczyny, dlatego powinna czuć się wyjątkowo, ale także dobrze, pewnie, a fryzura znacząco na ten stan wpływa. Ma ona przede wszystkim odzwierciedlać osobowość panny młodej. To nie zawsze wydumane loki, fantazyjne wariacje czy szalone dodatki". W konkursie udział wzięło 29 uczennic z ZS nr 3 oraz szkół z Choszczna (opieka - p. Halina Felusiak) i Wągrowca (opieka - p. Beata Pilarska). Po burzliwych obradach werdyktem jury mistrzynią fryzury ślubnej została Emilia Wiktorska - modelka Kamila Gala.
Powiat Wałecki
Imprezę urozmaiciły występy artystyczne. Piosenki wykonały Diana Michalczyk-Jackowska. Wykonała piosenkę "Windą do nieba" oraz Aleksandra Andrukajtis - "Brzydcy", "What,s a woman? … Tanecznym krokiem zaprezentowali się Daniel Bedyński i Szymon Nowak oraz Malwina Kopeć i Sebastian Jałocha. Skecze pt. "Kapela Weselna" i"20. rocznica ślubu" przygotowali: Daniel Bedyński, Magda Popiołek, Natalia Koszykowska, Katarzyna Wojciechowska, Magda Doligała i Iga Szymańska.
Serdeczne podziękowania należą się sponsorom konkursu: p. Piotrowi Filipiakowi - Dyrektorowi ZS nr 3, p. Ewie Zalewskiej - właścicielce hurtowni "LECHER", p. Annie Andrukajtis - właścicielce salonu fryzjerskiego "MATRIX" oraz p. Bożenie Wesołowskiej - właścicielce salonu "BOŻENA", p. Barbarze Myczek - podziękowania za wypożyczenie części kolekcji sukien ślubnych. Za przygotowanie dekoracji podziękowania należą się p. Ewie Zielińskiej - Repeckiej, p. Monice Pawlik i uczniowi Patrykowi Jendzie.
red. Anna Pienkoś









Sprawozdanie z programu zrealizowanego przez Zespół Szkół Nr 3 w Wałczu, pn. MECHATRONIK INNOWACYJNY. Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z Powiatu Wałeckiego - (.pdf)


SALE INFORMATYCZNE W SZKOŁACH PONADGIMNAZJALNYCH
POWIATU WAŁECKIEGO


Zespół Szkół Nr 1 :

Sala Opiekun Ilość stanowisk
Nr 1 Barbara Sikora
Andrzej Kuziemski (zastępstwo)
15


W skład pracowni wchodzą także stanowiska multimedialne w bibliotece szkolnej w ilości 3 szt. Ze względu na ograniczoną powierzchnię sali (przepisy bhp i sanitarne) nie ma możliwości rozbudowania pracowni w istniejącej sali. Szkoła planuje stworzenie dwóch nowych pracowni w budynku biblioteki szkolnej po kapitalnym remoncie w/w budynku.


Zespół Szkół Nr 2 :

Sala Opiekun Ilość stanowisk
Nr 18 Mirosława Dulęba
15
Nr 19 Mirosława Dulęba
15


Wszystkie komputery są w dobrym stanie, naprawy wymagają jedynie 3 monitory. W chwili obecnej nie przewiduje się planów rozbudowy sal. Sprzęt jest naprawiany w miarę potrzeb i nie wymaga wymiany. Dodatkowo szkoła posiada centrum multimedialne w pomieszczeniu biblioteki. Znajduje tam się 8 komputerów 2 drukarki sieciowe oraz 2 skanery. Pomieszczenie jest dostępne dla uczniów.


Zespół Szkół Nr 3:

Sala Opiekun Ilość stanowisk
Nr 1 Justyna Jesiotr
15
Nr 2 Paweł Gradek
15
Nr 3 Mirosław Wójcicki
15


Zainstalowany w pracowniach sprzęt używany jest czwarty rok. Intensywność zajęć spowodowała wyeksploatowanie głównych podzespołów znajdujących się w zestawach. Dlatego sprzęt bardzo często ulega awariom, utrudniając prowadzenie zajęć dydaktycznych.


Zespół Szkół Nr 4 RCKU:

Sala Opiekun Ilość stanowisk
Nr 1 Agnieszka Jaskulska
10
Nr 2 Małgorzata Rosińska
15
Nr 3 Jarosław Huber
16


Szkoła posiada 3 sale komputerowe :

Planowane jest utworzenie dwóch nowych pracowni dla kierunków technik informatyk i technik ekonomista. Szkoła stara się jednocześnie o środki finansowe z Zachodniopomorskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na sprzęt komputerowy oraz budowę sali audiowizualnej wraz z pełnym wyposażeniem przeznaczonej dla dużej grupy osób (ok. 100 osób). Szkoła przeprowadza egzaminy zawodowe stanowiskowe na komputerach dla zawodu informatyk i ekonomista. Najnowocześniejszą pracownią jest sala nr 3, którą szkoła zmodernizowała w 2005 r. Pozostałe sale wymagają szybkiego unowocześnienia. W tych salach przeprowadza się łącznie ok. 135 godz. lekcyjnych tygodniowo.


II Liceum Ogólnokształcące:

Sala Opiekun Ilość stanowisk
Nr 1 Beata Łojewska
14


Dodatkowo w szkole istnieje również Multimedialne Centrum Informacji - czytelnia w którym znajdują się 4 komputery i 1 laptop do dyspozycji uczniów. Szkoła planuje rozbudowę Multimedialnego Centrum Informacyjnego.