POWIAT WAŁECKI

      Charakterystyka


dla Inwestora, Turysty i Ciebie
 •  Agroturystyka
 •  Szlaki rowerowe
 •  Szlaki kajakowe
 •  Szlaki piesze
 •  Stadniny koni
 •  Kapliczki w powiecie wałeckim

 • Powiat Wałecki
  Powiat Wałecki
  Historia Fortyfikacji w Wałczu zaczyna się w XIV wieku. Na dzisiejszym wzgórzu Zamkowym umieszczono Warownie, która miała bronić ważnego szlaku handlowego pomiędzy Brandenburgią a Prusami Wschodnimi. Juz wtedy umieszczając Warownie pomiędzy jeziorami doceniono walory obronne Ziemi Wałeckiej. W latach 20 XX wieku naczelne dowództwo Armii Niemieckiej zleciło stworzyć plan budowy umocnień, które miały chronić na przygranicznym pasie sąsiadującym z granicą Polską terenu Niemiec. W tym celu stworzono grupę która w terenie kreśliła plany przyszłych umocnień. W wyniku prowadzonych prac Wałcz stał się ważnym ośrodkiem fortecznym i koszarowym. Wybudowano około 100 obiektów bojowych w tym dwie grupy warowne Marianowo i Cegielnia. Wiecej informacji możecie Państwo dowiedzieć się zwiedzając Skansen Grupy Warownej Cegielnia w Wałczu.
                                                                                                          SERDECZNIE ZAPRASZAMY

  Na terenie gminy Mirosławiec występuje stado wolnożyjących żubrów. Żubry żyją tutaj od lat osiemdziesiątych. Dziś stado liczy prawie 40 sztuk a Żubr jest znakiem firmowym Nadleśnictwa Mirosławiec.

  Powiat Wałecki


  Powiat Wałecki

  Będąc w gminie Wałcz warto odwiedzić Strączno. Jest to typowa wieś letniskowa położona na zachód od Wałcza.
  Za Strącznem w kierunku Rutwicy znajduję się unikalna górka magnetyczna, która jest ewenementem na skalę światową. Jest to miejsce gdzie z nieokreślonych bliżej powodów samochody jeźdżą na "luzie" do góry a w dół trzeba je pchać, gdzie woda nie spływa w dół a płynie w górę. Ta górka przyciąga corocznie tysiące osób chcących zobaczyć, zanalizować i wyjaśnić to zjawisko.
  Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki

  Dużą atrakcję turystyczną stanowi Wałecka Bukowina nad jeziorem Raduń, gdzie znajduje się Centralny Ośrodek Sportu (www.walcz.cos.pl) będący miejscem przygotowań polskich olimpijczyków w dyscyplinach sportów wodnych. Wokół jez. Raduń biegnie przepiękny szlak rowerowy, który prowadzi od Bukowiny przez most wiszący do Strączna i Nakielna.  Ośrodek Morzycówka-Nadleśnictwo Wałcz
  Powiat Wałecki


  Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej i Ekologicznej "Morzycówka" Nadleśnictwa Wałcz utworzony został w 2004 roku.
  Ośrodek położony jest w pięknym otoczeniu lasów dębowo-bukowych wśród jezior w niewielkiej odległości od Wałcza. Dojazd do Ośrodka z Wałcza ulicą Chopina. Piękny drewniany pawilon dydaktyczno wystawienniczy oraz ścieżka przyrodniczo- leśna stoją otworem przed wszystkimi, którzy chcą poznawać i podziwiać ten malowniczy zakątek Pojezierza Wałeckiego.
  W Ośrodku mieści się sala dydaktyczna na 40 miejsc siedzących. Posiada zaplecze kuchenne i sanitariaty. Pomoce dydaktyczne: mikroskopy, lupy, tablice dydaktyczne, tablice magnetyczne, gabloty entomologiczne, próbki drewna spreparowane zwierzęta, trofea myśliwskie, bogata biblioteczka, wideoteka i płytoteka z filmami i programami dydaktycznymi o tematyce przyrodniczej. Sprzęt: ekran, projektor multimedialny, komputer z oprogramowaniem, urządzenie wielofunkcyjne (drukarka, skaner, kopiarka) video, dvd, nagłośnienie z mikrofonem bezprzewodowym.
  Powiat Wałecki
  Oferta edukacyjna Ośrodka skierowana jest głównie do dzieci i młodzieży z przedszkoli i szkół wszystkich szczebli powiatu wałeckiego, osób dorosłych oraz turystów przebywających na terenie powiatu i miasta Wałcza.
  W Ośrodku realizowane są zajęcia o tematyce przyrodniczej prowadzone zarówno w sali dydaktycznej jak również na terenie ścieżki przyrodniczo-leśnej i arboretum.
  Tematyka zajęć uzależniona jest głównie od pory roku. Tematy zajęć wcześniej są uzgadniane z nauczycielem. Nauczyciele prowadzą zajęcia ze wszystkich przedmiotów programowych szkół wszystkich szczebli w oparciu o tematykę leśną korzystając z pomocy merytorycznej osoby zajmującej się edukacją w Nadleśnictwie.
  Corocznie organizowane jest sympozjum ekologiczne uczniów ze szkół gimnazjalnych z miasta i gminy Wałcz, gminny konkurs wiedzy przyrodniczej i ekologicznej na poziomie szkół podstawowych, konkurs recytatorski "Wiosną pięknieje świat...",
  Powiat Wałecki
  Światowy Dzień Ziemi, Sprzątanie Świata, Święto Pieczonego Ziemniaka, Wigilia w Lesie. Dzieci sprawują opiekę nad ścieżką edukacyjną i arboretum. Nauczyciele nauczania początkowego ze Szkoły Podstawowej nr1 w Wałczu prowadzą comiesięczne zajęcia realizując programy autorskie powstałe we współpracy z Ośrodkiem. W edukacji młodzieży ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych uczestniczy Straż Leśna prowadząc zajęcia o szkodnictwie leśnym.
  W sali pawilonu dydaktyczno wystawienniczego przy płomieniach ognia w kominku odbywają się lekcje o lesie i pracy leśników, gry, zabawy i konkursy oraz projekcje prezentacji multimedialnych filmów przyrodniczych.
  Obiekty towarzyszące to ścieżka przyrodniczo-leśna i arboretum. Oferujemy zajęcia w lesie, na ścieżce przyrodniczo-leśnej, na której na długości 3 km znajduje się 13 przystanków z tablicami tematycznymi. Podczas spaceru przez bukowy i dębowy las przybliżamy tu gatunki drzew i krzewów, budowę lasu, charakterystykę zwierząt zamieszkujących nasze lasy, prezentujemy pomnikowe dęby. W połowie drogi, nad jeziorem Raduń Mały znajduje się miejsce na ognisko.

  ARBORETUM ZAŁOŻONE ZOSTAŁO W 2005 ROKU.
  POSADZONO TU PONAD 100 GATUNKÓW ROŚLIN I ICH ODMIAN. WYRÓŻNIAMY TU 12 ZBIOROWISK ROŚLINNYCH:
  Powiat Wałecki
  • DRZEWA I KRZEWY HIGROFILNE
  • ROŚLINY BAGIENNE
  • BYLINY ŚWIATŁOLUBNE
  • BYLINY ZNOSZĄCE PÓŁCIEŃ
  • ROŚLINY OKRYWOWE
  • ALPINARIUM
  • KOLEKCJA JAŁOWCÓW
  • PNĄCZA
  • RODODENDRONY I AZALIE
  • ŁĄKA KWIETNA
  • ROŚLINY WODNE
  • DRZEWA TWORZĄCE DRZEWOSTANY
  Corocznie Ośrodek odwiedza ok. 3000 uczestników zajęć i imprez organizowanych i współorganizowanych przez Nadleśnictwo Wałcz. Uczestnikami najczęściej są dzieci ze szkół podstawowych a najczęściej wybieraną formą edukacji są zajęcia terenowe.
  Powiat Wałecki


  Ośrodek Nadleśnictwa Wałcz współpracuje ze szkołami na terenie powiatu wałeckiego w zakresie organizacji zajęć i imprez akcyjnych, Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie w zakresie refundacji wyposażenia Ośrodka oraz szkoleń w ramach Zachodniopomorskiej Sieci Ośrodków Edukacji Ekologicznej, prasą i telewizją w ramach promocji i reklamy, miejscowymi kołami łowieckimi w ramach organizacji i współfinansowania konkursów. Z Ośrodka mogą korzystać zorganizowane grupy po wcześniejszym uzgodnieniu terminu od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00. Korzystanie z oferty edukacyjnej jest bezpłatne.

  Kontakt: Nadleśnictwo Wałcz ul. Kołobrzeska 1 , 78-600 Wałcz tel. 0672500894, fax. 672582932. Osoba odpowiedzialna za edukację przyrodniczo-leśną: Magdalena Marchwiak tel. 660448871.


  Park Linowy w Rudnicy jest jednym z największych tego typu obiektów w Polsce.

  Ma 1052m długości, 5 tras i łącznie 56 przeszkód o różnym poziomie trudności (m.in. tyrolki, mosty trzylinowe, most birmański, skok indiański i Tarzana, zjazd na trapezie, złośliwe linki).
  Park jest położony wśród lasów, niecałe 7 km od Wałcza, blisko (2 km) od wsi Kłębowiec, nad uroczą rzeką Dobrzycą.
  Profesjonalna obsługa oraz przepiękna okolica dadzą możliwość przeżycia niezapomnianych chwil uczestnikom indywidualnym, rodzinom, a także grupom zorganizowanym.  Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Wałczu działa od 1993 r. Położony jest nad jeziorek Raduń, blisko centrum miasta. Utworzono w nim piaszczystą plażę, pomosty kąpielowe, zjeżdżalnię wodną, strzeżone kąpielisko, ogrzewaną namitową halę sportową. MOSIR dysponuje również niewielkim, 30-miejscowym stateczkiem spacerowym "Delfin", który kursuje po jeziorze Raduń.  Gmina Mirosławiec położona jest w północno - zachodniej części Pojezierza Wałeckiego. Znaczna część gminy objęta jest rezerwatem "Wielki Bytyń". W jego skład wchodzi jezioro Wielki Bytyń, które znakomicie nadaje się do uprawiania żeglarstwa.
  Od 1989 r.,Wielki Bytyń, 1826,55 ha, w tym 897 ha lasów oraz jeziora: Wielki Bytyń z zatokami: J. Nakielskie, J. Mała Krępa, wyspami oraz J.Bytyniec (Mały Bytyń). Na obrzeżach bagna i torfowiska. Przedmiotem ochrony są zespoły krajobrazowe, flora, fauna m.in. zespoły mchów, grądów, wełnianka alpejska. Położenie: Gminy i Nadleśnictwa Mirosławiec, Tuczno, Wałcz. ścisłą ochroną objęte są: Zatoka Zdbowska z wyspami i przyległymi lasami oraz Zatoka Mała Krępa i jezioro M.Bytyń. W świecie zwierząt występują rzadkie gatunki i ginące: pijawka, rak, wydra, bóbr, orzeł bielik, orzeł krzykliwy, tracz nurogęś, czarny bocian, puchacz.
  Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki  Zamek w Tucznie, wybudowany 1338 roku przez Ludwika von Wedel. Obecnie w zamku mieści się centrum konferencyjno - szkoleniowe, mogące pomiścić w części hotelowej ponad 100 gości.  Ośrodek Przygotowań Olimpijskich
  Centralny Ośrodek Sportu w Wałczu