Charakterystyka










HISTORIA POWIATU WAŁECKIEGO

450 ROCZNICA PODNIESIENIA POWIATU WAŁECKIEGO DO RANGI POWIATU GRODZKIEGO
WAŁCZ 1554 - 2004


PROGRAM OBCHODÓW 450 - ROCZNICY PODNIESIENIA POWIATU WAŁECKIEGO
DO RANGI POWIATU GRODZKIEGOWAŁCZ 1554 - 2004

1 2 3


Realizacja reformy rolnej w powiecie wałeckim


Powiat Wałecki
Jednym z naczelnych zadań jakie stanęło przed władzami polskimi w roku 1945, była przebudowa ustroju rolnego.
Przed wojną wszechwładnie panowała na Ziemiach Zachodnich wielka własność obszarnicza. Ziemie Zachodnie były klasycznym przykładem "pruskiej drogi" do kapitalizmu, swoistego mariażu feudalizmu z kapitalizmem.
Dekret z 6 września 1944 roku oraz wprowadzenie poprawki z dnia 17 stycznia 1945 roku uwzględniały specyfikę różnych regionów kraju, a przede wszystkim Ziem Zachodnich, gdzie struktura agrarna różniła się od struktury agrarnej w województwach południowo - wschodnich, czy nawet centralnych wyższą kulturą rolną. Po ukazaniu się dekretu PKWN o reformie rolnej centralne władze państwowe podkreślały, że założenia tego dekretu będą również obowiązywały w trakcie osadnictwa rolnego na ziemiach odzyskanych.
Jednym z najważniejszych zadań, jakie stanęły przed nowo utworzonymi władzami i organami władzy na terenie powiatu wałeckiego, było zabezpieczenie mienia pozostawionego na gospodarstwach poniemieckich i przeprowadzenie reformy rolnej.
Rolnictwo powiatu wałeckiego było w okresie wojny poważnie zniszczone. Straty w budynkach gospodarskich szacuje się na około 30 %, w inwentarzu żywym na około 93 - 95 %, w sprzęcie i maszynach rolniczych około 75 %. Poważnemu ziszczeniu uległy urządzenia melioracyjne i budowle wodne: wały, jazy i groble. Większość ziemi uprawnej była zaminowana i leżała odłogiem.
Ta sytuacja, spowodowana zniszczeniami, odbiła się ujemnie na stanie gospodarki rolnej i jej działalności produkcyjnej w pierwszych latach po zakończeniu wojny. Dlatego też sprawa unormowania stosunków w rolnictwie, a przede wszystkim zagospodarowanie całego areału ziemi uprawnej, stała się specjalną troską władz Powiatu Wałeckiego. Szczególnie pilnym zadaniem było przeprowadzenie siewów wiosennych w 1945 roku.
Opierając się na wytycznych dekretu PKWN z września 1944 roku w powiecie wałeckim podjęto przygotowania do przeprowadzenia parcelacji. Utworzono Urząd Ziemski, sporządzono spisy majątków ze znajdującym się w nich inwentarzem i listy uprawnionych do nadziału ziemi, powołano powiatową i gminne komisje reformy rolnej.
Na wysokie tempo przygotowań organizacyjnych miał wpływ nacisk władz centralnych, by jak najszybciej przystąpić jeszcze przed akcją siewną do podziału majątków junkierskich na terenie powiatu wałeckiego.
Osadnicy, którzy zaczęli napływać od pierwszych dni po wyzwoleniu Ziemi Wałeckiej, stopniowo zajmowali gospodarstwa rolne. Powiatowy Urząd Ziemski, od razu przystąpił do prac urządzeniowo - rolnych, przekształcając znaczną część gospodarstw w państwowe ośrodki rolne, a resztę gospodarstw przeznaczając na cele osadnicze dla rolników indywidualnych.
Na terenie powiatu wałeckiego tworzono gospodarstwa rolne w granicach 7 - 15 ha, a gospodarstwa hodowlane w powierzchni do 20 ha.
W pierwszym, trudnym okresie dużej pomocy rolnictwu wałeckiemu udzieliło wojsko. Rozminowywało pola, zaorywało odłogi, często dokonywało pierwszego siewu. Do najczęściej występujących trudności technicznych należał brak mierniczych, środków transportu i łączności.
Specyficzną formą realizacji reformy rolnej w powiecie wałeckim, obok parcelacji majątków junkierskich, było osadnictwo na gospodarstwach poniemieckich. W chwili wyzwolenia na terenie powiatu wałeckiego znajdowało się 4878 gospodarstw poniemieckich na wsi o obszarze 91831 ha.
Na dzień 30 września 1945 roku na terenie powiatu wałeckiego było 2132 obsadzonych gospodarstw rolnych i 2063 gospodarstw czekających na obsadzenie.
Poważne ożywienie parcelacji nastąpiło pod koniec 1946 roku. Na koniec czerwca 1946 r. w powiecie wałeckim było obsadzonych 3373 gospodarstw rolnych, a 1292 gospodarstwa oczekiwały na obsadzenie. Korzystniej wyglądała sytuacja obsadzania gospodarstw rolnych we wszystkich 5 miastach powiatu. Jedynie w gromadach Róża Wielka i Lubiesz obsadzanie gospodarstw przebiegało sprawnie. W pozostałych 8 gromadach, na dzień 30 czerwca 1946 r., było do obsadzenia 553 gospodarstwa do 5 ha, 215 do 10 ha, 234 do 20 ha, 241 do 50 ha i 49 do 100 ha.
W latach 1946 - 1947 sytuacja pod tym względem radykalnie poprawiła się. Według danych Starostwa Powiatowego w Wałczu z 4 lipca 1947 r., na dzień 1 sierpnia 1947 r. powstało 3982 nowych gospodarstw o obszarze 41828 ha, o zupełnie innej strukturze i wielkości niż przed wojną.
Powiat Wałecki
Tak jak zakładano dominującym typem stało się gospodarstwo średnie w granicach 7 - 15 ha. Ta struktura gospodarstw zapewniła możliwość intensywnego rozwoju produkcji towarowej bez zatrudnienia siły najemnej.
Już jesienią 1946 r. zaczęły się przygotowania do kampanii uwłaszczeniowej i zapisów hipotecznych.
Problem przebudowy ustroju rolnego na terenie powiatu wałeckiego nie kończył się jednak na samych gospodarstwach chłopskich. Znacznie trudniejsze zadanie było związane z zagospodarowaniem byłych majątków obszarniczych. Majątki te były w poważnej mierze wyludnione, a pozostała w nich ludność niemiecka nie interesowała się pracą na roli. Podobnie jak gospodarstwa chłopskie, majątki obszarnicze zostały kompletnie ogołocone z inwentarza żywego, maszyn i sprzętu rolniczego.
Na bazie byłych gospodarstw obszarniczych w powiecie wałeckim powstały państwowe gospodarstwa wielkotowarowe. Powstały tak zwane klucze, składające się z 3 - 8 gospodarstw. Pozwoliło to na lepsze wykorzystanie kadry fachowej oraz organizację produkcji rolnej.
W powiecie wałeckim utworzono 12 zespołów, które zarządzały 129 majątkami ziemskimi. Zespoły: Dłusko - 16 majątków, Marcinkowice - 9, Lubno - 11, Próchnowo - 11, Miłkowo - 4, Witankowo - 16, Nowy Dwór - 8, Dzikowo - 13, Chwiram - 9, Gądek - 11, Jastrowie - 10 i Ptusza - 11 majątków.
W nowo zorganizowanych majątkach, obok robotników polskich i ich rodzin, pracowali także robotnicy niemieccy wraz z rodzinami. Z uwagi na duże zniszczenia spowodowane działaniami wojennymi oraz brak rąk do pracy zahamowana została na pewien czas akcja wysiedlania w stosunku do robotników niemieckich i ich rodzin, którzy wyjechali do Niemiec dopiero po umocnieniu się organizacyjnym gospodarstw. Liczba robotników niemieckich była dość znaczna i w kwietniu 1947 roku przewyższała liczebnie robotników polskich. W 27 państwowych gospodarstwach, gospodarujących na obszarze 10.266 ha pracowało 391 robotników polskich i 753 członków ich rodzin oraz 1153 robotników niemieckich i 2360 członków ich rodzin.
W roku 1945, w pierwszych dniach po wyzwoleniu, znaczną część majątków przejęło Wojsko Polskie i Oddziały Armii Radzieckiej. Wojsko miało za zadanie uprawiać ziemię, siać, zbierać, zagospodarowywać odłogi, ratować i hodować inwentarz żywy, organizować pierwszą produkcję w zakładach rolnych.
I Dywizja rolno - gospodarcza istniała do końca 1945 roku. Po jej likwidacji majątki przejął Okręgowy Urząd Ziemski. Przejmowanie nastąpiło w ostatnich miesiącach 1945 roku i przeciągnęło się na rok następny. Na początku 1946 roku majątki te przeszły następnie pod Zarząd Państwowych Nieruchomości Ziemskich.
Armia Radziecka zarządzała 10 majątkami powyżej 100 ha o ogólnej powierzchni 3937 ha, w gromadach Stara Łubianka, Róża Wielka, Hanki, Trzebin, Wałcz i Lubiesz, które na przełomie 1946/1947 roku przekazała pod Zarząd Państwowych Nieruchomości Ziemskich.
Reforma rolna łącznie z akcją osiedleńczą na Ziemi Wałeckiej stworzyła warunki pozwalające na skuteczne rozwiązanie kwestii agrarnej, umożliwiły awans gospodarczy i społeczny licznych rzesz małorolnych i bezrolnych, wyprowadziła ich ze stanu nędzy. W skład kwestii agrarnej wchodził problem obdzielenia ziemią repatriantów ze wchodu, praktycznie niemożliwy do rozwiązania bez akcji osiedleńczej.
Proces zmian form organizacji rolnictwa oraz przebudowy ustroju rolnego polegał między innymi na organizowaniu spółdzielni produkcyjnych. W 1946 roku wytypowano majątki państwowe przeznaczone na akcje spółdzielczo - parcelacyjną. Na terenie powiatu wałeckiego w gromadach: Wałcz, Kłębowiec, Dębołęka, Mielęcin, Stara Łubianka, Róża Wielka, Tuczno i Hanki przeznaczono 26 majątków o powierzchni 9796 ha na akcję spółdzielczo - parcelacyjną, w wyniku której miało powstać 613 gospodarstw spółdzielczych. Do końca 1946 roku na gospodarstwach tych zasiedlono 321 osób z 107 rodzin.
Powiat Wałecki
W pierwszych latach powojennych rolnictwo, na terenie powiatu wałeckiego koncentrowało się na zwiększeniu produkcji rolnej poprzez zwiększenie terenów uprawnych. Jednym z naczelnych problemów było zagospodarowanie odłogów. Słaba gęstość zaludnienia i co za tym idzie brak rąk do pracy, utrudniały odbudowę. Słabe ziemie wymagały dużych nakładów pracy i środków, by odrobić zaniedbania wojny i jej zniszczeń. Dlatego też w pierwszych latach powojennych dominowały, zarówno w gospodarstwach państwowych i indywidualnych, kultury zbożowe nie wymagające wielkich inwestycji. Brak maszyn i wielki ubytek koni dotkliwie dawały odczuć się w ciągu początkowego okresu zagospodarowania Ziemi Wałeckiej. Poza tym napływająca głownie ze wschodu ludność rolnicza, przyzwyczajona do dobrych, żyznych gleb, nie od razu umiała się przystosować do nowych warunków gospodarowania na słabej ziemi. Poważną trudnością w pierwszym okresie był brak siły roboczej, głównie w gospodarstwach państwowych. Mimo tych przeszkód, w okresie czterech lat 1945 - 1948 zdołano nie tylko zagospodarować cały areał uprawny, ale nadto zwiększyć kilkakrotnie hodowlę w stosunku do stanu z 1945 roku, a także rozbudować liczebnie park maszynowy.
Na dzień 1 paĽdziernika 1947 roku stan inwentarza wynosił:
konie - 3545 szt., krowy - 6214 szt., owce - 3516 szt., nierogacizna - 6714 szt. i inne - 907 szt., (w tym 305 koni, 737 krów i 684 nierogacizny przywiezionej przez przesiedleńców z akcji "Wisła" ludności ukraińskiej). Ponadto posiadano 306 sprawnych ciągników.
Reforma rolna doprowadziła do poważnych zmian w strukturze rolnej powiatu wałeckiego. Liczba zajętych gospodarstw na 1 listopada 1947 roku wyniosła 4337, o powierzchni 54939 ha.

Jan Czerski

1 2 3