POWIAT WAŁECKI

      Charakterystyka


dla Inwestora, Turysty i Ciebie
 •  Agroturystyka
 •  Szlaki rowerowe
 •  Szlaki kajakowe
 •  Szlaki piesze
 •  Stadniny koni
 •  Kapliczki w powiecie wałeckim

 • Szlaki kajakowe
  rz. KORYTNICA SZCZEGÓŁOWY KILOMETRARZ

  II ETAP SPŁYWU KAJAKOWEGO - TRASA od: j. NOWA KORYTNICA do ujścia rz. KORYTNICA do rz. DRAWY  kajak (15,0 km) wypływ rzeki z j. NOWA KORYTNICA
  Kajaki wodujemy z pomostu rybackiego w części południowo-zachodniej jeziora.
  Teren dogodny pod względem dojazdowym (droga asfaltowa do m. DĘBSKO w pobliżu parking leśny) Przepływamy pod betonowym mostem nad rz. KORYTNICA i wpływamy w podmokły, zarośnięty wysok± wodn± roślinności± teren (prawdopodobnie w±skie zarośnięte jezioro polodowcowe). Rzeka płynie leniwie z szybkości± ok. 0.3 m/s wśród ł±k turzycowisk i szuwarów
  (14,1 km) rozwidlenie szlaku wodnego UWAGA- wpływamy w praw± odnogę gdyż w lewo czeka nas po 50m. powrót pod pr±d. (11,0 km) zniszczony mostek drewniany zwany SOŁTYSIM MOSTKIEM. Uwaga na wystające z wody pale.
  Rzeka przyśpiesza (uwaga na powalone drzewa)!! -nareszcie koniec łąk, już na stale wpływamy w las. Brzegi rzeki podnoszą, się lewy brzeg porośnięty drzewami sosnowymi lekko się wypiętrza , a prawy porośnięty lasem mieszanym.
  Obserwując prześliczne krajobrazy i oddychając spokojem płyniemy dalej. Rzeka rozlewa się na kilka nawet na kilkanaście metrów- prąd jest jednak wyczuwalny ok. 0.5m/s
  (6,8km) niski mostek betonowy
  Przepływamy pod mostkiem, uważając by nie zawadzić głową o jego konstrukcję.
  (6,0 km) początek spiętrzenia wody przed śluza w m. SÓWKA
  (5,8 km) śluza ze stopniem wodnym w m. SÓWKA
  Kajaki przenosimy po lewej stronie śluzy ok. 15 m w dół i wodujemy poniżej stopnia wodnego. Rzeka przyśpiesza do 0,5 - 0,6m/s. Po przepłynięciu ok. 200 m.po prawej stronie stawy rybne (chów karpia i pstrąga tęczowego) Możemy spodziewać się utrudnień ze strony ochrony lub właściciela obiektu. Uwaga ogrodzenie z drutu kolczastego nie uchroni nas przed psami pilnującymi obiektukajak - często wskakuja w nurt rzeki.

  (5,0 km) niski mostek drewniany

  (4,5 km) uszkodzony jaz dwuśluzowy

  Spływamy prawą śluzą i ... zaczynają się powalone w poprzek koryta rzeki drewniane kłody .
  Uwaga (4,0 km) rozlewisko przed stopniem wodnym

  Płytki zamulony zbiornik wodny o niewielkiej pojemności
  (3,8 km) stopień wodny z elektrownią w m. JAŻWINY
  ¦ródleśna osada nad KORYTNICˇ: 1 km. na wschód od szosy z DRAWNA do DOBIEGNIEWA założona w 1818 r. przez Christiana HERTELE jako fabryka papieru. Po 1945 - fabryka wełny drzewnej.
  Przybijamy kajakami do prawego brzegu (z opaską betonową) i przenosimy je 20m. (znak)
  Wodowanie następuje poniżej stopnia wodnego, należy jednak zachować ostrożność i zwrócić uwagę na szybki nurt. Po około 100m. przepływamy pod mostem drogowym (do m. DRAWNO ok. 12 km). Rzeka wije się wzdłuż wysokich brzegów, porośniętych lasem bukowym.
  Rzeka płynie silnie meandrując (zawraca nawet o 1800) w nurcie bardzo dużo powalonych drzew. Przeszkody zostały częściowo usunięte przez organizatora spływu. Brzegi rzeki wznoszą się nawet do 20 m. i są porośnięte lasem bukowym - taka sceneria towarzyszy nam do zakończenia trasy spływu. Od mostu drogowego zaczyna się Park Narodowy.
  (0,0 km) ujście rz. KORYTNICA do rz. DRAWA - zakończenie spływu
  Kajakami przybijamy do prawego (częściowo wzmocnionego drewnem) brzegu rzeki.
  W pobliżu duży parking leśny z dogodnym dojazdem kajak ( biwak BOGDANKA) - na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego (należy liczyć się z opłatami)
  W głębi miejsce na ognisko. Stojąc tyłem do północy przed nami dobrze widoczne na przestrzeni ok. 600m. koryto rzeki DRAWA. Można kontynuować spływ DRAWˇ: do STAREGO OSIECZNA jest ok. 21,5 km., a do jej ujścia ok. 48 km.
  Tu więc możemy rozpocząć nią spływ - pamiętając iż płynie ona w obrębie:
  DRAWIEŃSKIEGO PARKU NARODOWEGO

  TURYURYSTO -KAJAKARZU!!! Nie traktuj spływu KORYTNICˇ jako wyczynu. Zarówno walory poznawcze jak i wartości przyrodnicze związane z niezmąconym cywilizacją odpoczynkiem w całkowitej ciszy skłaniają do refleksji i wyciszenia organizmu. Ta malownicza, mało znana śródleśna rzeka stanowi alternatywę dla spływu DRAWˇ. Jej niewielka długość , łatwość pokonywania i bezpieczeństwo jest kajak dobrodziejstwem natury danym zmęczonym mieszczuchom na weckendowe wypady.
  To jeden z najładniejszych na nowo odkrytych szlaków kajakowych POLSKI

  Z kajakarskim pozdrowieniem
  twórca górnego odcinka szlaku oraz jego oznakowania na całej długości

  Andrzej MALEK


  Prace przy czyszczeniu i znakowaniu zostały wykonane w roku 2003 oraz w pierwszym kwartale 2004 roku pod egidą Pomorskiego Wojskowego Oddziału PTTK w Wałczu przy pomocy wielu instytucji oraz władz samorządowych gmin leżących na linii rzeki ( MIROSŁAWCA, KALISZA POM, DRAWNA)