Poprawny CSS!








Powiat Wałecki

Oświata w powiecie





Wigilia szkolno - hufcowa
Powiat Wałecki

W dniu 22. grudnia 2016 roku uczestnicy Hufca Pracy 16-6 w Wałczu oraz uczniowie PCKZiU spotkali się na Wigilii. Obecni byli uczestnicy z klas szkoły zawodowej, kadra OHP z komendantem Ireneuszem Gaworkiem, dyrektor Piotr Filipiak oraz wicedyrektor Renata Szalla.

W nastrój Świąt Bożego Narodzenia wprowadziły wszystkich tradycyjne kolędy. Rówieśnicy słuchali z ogromną ciekawością rytmów świątecznych kolęd i pastorałek. Następnie życzenia zdrowia i pogodnych świąt złożyli wszystkim komendant hufca oraz dyrekcja szkoły. Kadra pedagogiczna i młodzież w bardzo miłej i rodzinnej atmosferze połamali się opłatkiem życząc sobie przede wszystkim wartości najważniejszych w życiu takich jak miłości , przyjaźni, zdrowia i spełnienia swoich planów życiowych.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
W dobrym nastroju młodzież rozeszła się do swoich domów w przekonaniu, że każdy musi dojść do swojej prywatnej stajenki by zobaczyć w bliźnim drugiego człowieka.

Tekst: Małgorzata Angel
Zdjęcia: Natalia Koszykowska, Magdalena Strugińska





WIECZÓR WIGILIJNY W INTERNACIE PCKZiU

Powiat Wałecki
Boże Narodzenie to najpiękniejsze święto spośród wszystkich świąt, a wieczór wigilijny w tradycji polskiej jest najbardziej uroczystym i wzruszającym wieczorem roku. Zgodnie z tradycją spotkanie wigilijne miało miejsce również w naszym internacie. Ta szczególna uroczystość odbyła się 15 grudnia o godz. 19.00. Wychowankowie zaprosili do wspólnego stołu przedstawicieli starostwa, dyrekcję szkoły, panią kierownik, wychowawców, księdza i pracowników obsługi.

Kolacja wigilijna miała miejsce w pięknie udekorowanej stołówce internatu, w której znalazła się także duża choinka. Na stołach nakrytych śnieżnobiałymi obrusami ustawiono stroiki i świece. Pani Kierownik Barbara Rosochacka przywitała gości i złożyła wszystkim obecnym życzenia.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Następnie głos zabrała pani wicestarosta Jolanta Wegner, a starosta pan Bogdan Wankiewicz przekazał naszej młodzieży wspaniały prezent - telewizor. Wszystkiego najlepszego życzyła również pani dyrektor J. Ambroziak. Ksiądz Andrzej Pawłowski odmówił modlitwę. Po tych ciepłych słowach podzieliliśmy sie opłatkiem i zasiedliśmy do wigilijnego stołu, na którym znalazły się pierogi, krokiety, barszcz, smażona ryba i ciasta. Było także wspólne śpiewanie kolęd przy akompaniamencie p. D. Izbana. Ten wieczór spędziliśmy w wyjątkowej, świątecznej atmosferze.





Świątecznie w PCKZiU w Wałczu

Tradycją stało się, że uczniowie i nauczyciele Technikum Zawodowego nr 1 im. Profesora Wiktora Zina w Wałczu przy ul. Budowlanych przygotowują co roku wystawę ozdób i stroików bożonarodzeniowych.

Do ubiegłego roku szkolnego odbywała się ona w budynku przy ul. Budowlanych. W tym roku w związku z reorganizacją szkoły(połączeniem byłego Zespołu Szkół nr 2 i byłego Zespołu Szkół nr 3 w jedną szkołę pod nazwą Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wałczu) , wystawa odbyła się w auli szkoły przy ul. Bankowej w dniach 14.12.-16.12.2016 Uczennice klasy trzeciej i czwartej kształcące się w zawodzie technik architektury krajobrazu przez kilka tygodni przygotowywały świąteczne cudeńka pod kierunkiem pani Ireny Kani. W przygotowanie wystawy zaangażowały sie również panie Małgorzata Angel i Ewa Zielińska-Repecka wraz z uczniami kierunku technik organizacji reklamy oraz panie Renata Pachocka i Jolanta Bacławska.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Wśród licznych gości, którzy odwiedzili wystawę była pani wicestarosta Jolanta Wegner, która podkreśliła, że zaprezentowane przez uczniów prace to małe dzieła sztuki i choć są przygotowane przez amatorów, to w niczym nie odbiegają od stroików tworzonych przez profesjonalistów, sprzedawanych za duże pieniądze w galeriach.
W ramach wystawy zorganizowano również konkurs na najładniejszy stroik bożonarodzeniowy, do udziału w którym zaproszono uczniów gimnazjów z naszego powiatu. Na zaproszenie odpowiedziały Gimnazjum w Piecniku i Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Chwiramie. W kategorii gimnazjum I miejsce zajęła Emilia Smolarek, II miejsce-Klaudia Grabska, obie z Gimnazjum w Piecniku. III miejsce przypadło Klaudii Dudzik z Gimnazjum w Chwiramie. W kategorii uczniów PCKZiU (czyli gospodarzy imprezy) pierwsze miejsce zajęła Joanna Górska z klasy IV AK, II miejsce -Paulina Kotowska z klasy III AK, III miejsce-Magdalena Czajkowska z IV AK.





Mroźny survival klas wojskowych

17 i 18 grudnia 2016 roku klasy wojskowe z Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wałcz realizowały kolejne trudne zadanie - bytowanie w trudnych warunkach atmosferycznych (zimą) w przygodnym terenie, czyli tzw. survival.

Powiat Wałecki
Minimum programowe dla klas wojskowych przewiduje szkolenie personelu narażonego na izolację, czyli SERE poziom A (Survival, Evasion, Resistance, Escape/Extraction). To trudne zadanie z technik survivalowych realizujemy dając młodzieży maksimum wiedzy i umiejętności. Zależy nam też na tym, aby nauczyć uczniów klas wojskowych jak przetrwać, gdy znajdą się w ekstremalnych warunkach. Taka praktyczna wiedza zdobyta na własnym doświadczeniu pozostaje w każdym na bardzo długo.
W mroźny sobotni poranek (jak na nasze warunki -4 stopnie Celsjusza) 17grudnia o godz. 09.50 szykujemy się do wyprawy. Następuje sprawdzenie stanów, wydanie dodatkowego wyposażenia (piły, saperki), postawienie zadań do marszu. Wyruszamy w dobrych humorach, młodzież jeszcze nie wie, jak wielki wysiłek przed nimi. Dobrze, że ziemia zamarznięta, bo błoto sięgałoby po kostki. Po godzinie docieramy na miejsce, sprawdzamy czy młodzież zabrała niezbędne wyposażenie i tylko dozwolone produkty:
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
surowego kurczak na drużynę, 4 bochenki chleba, 4 ziemniaki, 1 surowe jajko, 1,5 l wody na osobę i tzw. zapas nienaruszalny - tabliczka czekolady 100g lub baton.
Następnie zapoznajemy się z planem, następuje wskazanie miejsc do rozmieszczenia baz i przypomnienie zasad bhp. Jedna grupa rozbija bazę, druga zbiera opał i suchą trawę na izolację termiczną w miejscach odpoczynku. O 15.00 można rozpalić ognisko, ale poprzez niekonwencjonalne metody (tarciową - pocieranie drewienkiem lub krzesiwo). Marysia Borkowska jako jedyna próbowała zmierzyć się z pierwszą metodą, niestety bez powodzenia.
Z drugą, w uwspółcześnionej wersji- magnezia, bez problemu poradzili sobie Paula Kowalenko i Mateusz Nowakowski. Kolejne zadanie to przygotowanie ciepłego posiłku, czyli upieczenie kurczaka bez przypraw i soli oraz rozdzielenie go na drużynę. Zadanie to drużyny wykonały bardzo dobrze. Zaskoczeniem było dla wszystkich, że tak przygotowany kurczak wyśmienicie smakuje, zresztą nie ma na kogo narzekać, bo przecież przygotowało się go samodzielnie.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Nocny marsz na azymut nie nastręcza trudności, chyba tylko ocena odległości, trudno jednak liczyć kroki przy prószącym śniegu z deszczem, gdy nogi ślizgają się na oblodzonej ziemi. Zmęczenie daje się już we znaki, jest 02.00, ale trzeba się zmobilizować, bo czeka kolejne zadanie: marsz według mapy do nowego rejonu. Bardzo dobrze zadanie wykonała klasa druga, ale i pierwsza niewiele ustępowała. Wracamy do baz, głód coraz bardziej dokucza a do jedzenia pozostały tylko ziemniaki i kuszący słodki zapas nienaruszalny - czekolada, nawet jajka zjedzone na surowo lub upieczone. Ogniska przygasają, zimno i wilgoć dokuczają, brakuje snu, a tu trzeba pełnić jeszcze służbę. Jest 6.00, sprawdzamy śniadanie, a w zasadzie jego brak, tylko drużyna dziewcząt z drugiej klasy ma jeszcze odrobinę kurczaka i dwie kromki chleba jako grzanki. Pozostał ostatni wysiłek - powrót do szkoły. Przed ósmą docieramy na miejsce, na twarzach widać zmęczenie, ale i satysfakcję - przetrwałam (przetrwałem), dałam (dałem) radę. Teraz tylko jak najszybciej położyć się spać.
W survivalu brały udział klasy: I LO - 19 uczniów, II LO - 12 uczniów i III LO - 4 uczniów. Na wyróżnienie zasłużyli: Izabela Grudzińska, Krystian Lis, Mateusz Grabski z klasy pierwszej, wszystkie dziewczyny z klasy drugiej, a szczególnie Honorata Domaradzka i Kamila Góraj oraz z grupy chłopców Kewin Kokoszka i Igor Pacholczak . Pomocą i doświadczeniem służyli uczniowie klasy trzeciej: Bartosz Oleksów, Aleksander Pielech, Patryk Żurek i Adrian Sadzik.
W tej trudnej wyprawie towarzyszyli uczniom nauczyciele: kierownik wycieczki Wiktor Marcinkowski oraz Jolanta Bacławska, Małgorzata Kuśnierczak i Mirosław Dulęba.

oprac. Wiktor Marcinkowski






"BUDOWLAŃCY Z PCKZIU NAJBEZPIECZNIEJSI W WOJEWÓDZTWIE"

"Wiedza o bezpieczeństwie i higienie pracy w budownictwie" to konkurs corocznie organizowany przez Państwową Inspekcję Pracy oraz Klaster Budowlany przy Północnej Izbie Gospodarczej w Szczecinie. W tegorocznej edycji konkursu do etapu wojewódzkiego zakwalifikowało się sześciu uczniów z Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wałczu na ul. Budowlanych. Trzech z nich: Natan Nawrocki, Mateusz Jędrasik i Paweł Arendarski to uczniowie Technikum Zawodowego nr 1 im. Profesora Wiktora Zina, zaś kolejna trójka to Jan Czarnojan, Dominik Pawlisz i Dawid Sadzik z klasy III murarz - tynkarz Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 1 im. Profesora Wiktora Zina.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
01.12.2016 w Szczecinie odbył się etap wojewódzki konkursu. W pierwszej części uczniowie odpowiadali na 20 pytań testowych, w tym 5 o podwyższonym poziomie trudności. Kolejnym etapem była część praktyczna, w której między innymi należało wyposażyć manekin w środki ochrony indywidualnej, omówić zagrożenia występujące przy pracach z różnymi narzędziami oraz prawidłowo zabezpieczyć pracownika przed upadkiem z wysokości. Najlepszy w województwie w kategorii zasadniczych szkół zawodowych okazał się Jan Czarnojan, młodociany pracownik pana Andrzeja Cerazego. Paweł Arendarski zajął II miejsce wśród techników. Suma punktów zdobytych przez wszystkich uczniów zaowocowała I miejscem drużynowo w województwie. Uczniów do konkursu przygotowywała p. Agnieszka Szpecht i p. Dagmara Turkiel.








Sprawozdanie z programu zrealizowanego przez Zespół Szkół Nr 3 w Wałczu, pn. MECHATRONIK INNOWACYJNY. Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z Powiatu Wałeckiego - (.pdf)


SALE INFORMATYCZNE W SZKOŁACH PONADGIMNAZJALNYCH
POWIATU WAŁECKIEGO


Zespół Szkół Nr 1 :

Sala Opiekun Ilość stanowisk
Nr 1 Barbara Sikora
Andrzej Kuziemski (zastępstwo)
15


W skład pracowni wchodzą także stanowiska multimedialne w bibliotece szkolnej w ilości 3 szt. Ze względu na ograniczoną powierzchnię sali (przepisy bhp i sanitarne) nie ma możliwości rozbudowania pracowni w istniejącej sali. Szkoła planuje stworzenie dwóch nowych pracowni w budynku biblioteki szkolnej po kapitalnym remoncie w/w budynku.


Zespół Szkół Nr 2 :

Sala Opiekun Ilość stanowisk
Nr 18 Mirosława Dulęba
15
Nr 19 Mirosława Dulęba
15


Wszystkie komputery są w dobrym stanie, naprawy wymagają jedynie 3 monitory. W chwili obecnej nie przewiduje się planów rozbudowy sal. Sprzęt jest naprawiany w miarę potrzeb i nie wymaga wymiany. Dodatkowo szkoła posiada centrum multimedialne w pomieszczeniu biblioteki. Znajduje tam się 8 komputerów 2 drukarki sieciowe oraz 2 skanery. Pomieszczenie jest dostępne dla uczniów.


Zespół Szkół Nr 3:

Sala Opiekun Ilość stanowisk
Nr 1 Justyna Jesiotr
15
Nr 2 Paweł Gradek
15
Nr 3 Mirosław Wójcicki
15


Zainstalowany w pracowniach sprzęt używany jest czwarty rok. Intensywność zajęć spowodowała wyeksploatowanie głównych podzespołów znajdujących się w zestawach. Dlatego sprzęt bardzo często ulega awariom, utrudniając prowadzenie zajęć dydaktycznych.


Zespół Szkół Nr 4 RCKU:

Sala Opiekun Ilość stanowisk
Nr 1 Agnieszka Jaskulska
10
Nr 2 Małgorzata Rosińska
15
Nr 3 Jarosław Huber
16


Szkoła posiada 3 sale komputerowe :

Planowane jest utworzenie dwóch nowych pracowni dla kierunków technik informatyk i technik ekonomista. Szkoła stara się jednocześnie o środki finansowe z Zachodniopomorskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na sprzęt komputerowy oraz budowę sali audiowizualnej wraz z pełnym wyposażeniem przeznaczonej dla dużej grupy osób (ok. 100 osób). Szkoła przeprowadza egzaminy zawodowe stanowiskowe na komputerach dla zawodu informatyk i ekonomista. Najnowocześniejszą pracownią jest sala nr 3, którą szkoła zmodernizowała w 2005 r. Pozostałe sale wymagają szybkiego unowocześnienia. W tych salach przeprowadza się łącznie ok. 135 godz. lekcyjnych tygodniowo.


II Liceum Ogólnokształcące:

Sala Opiekun Ilość stanowisk
Nr 1 Beata Łojewska
14


Dodatkowo w szkole istnieje również Multimedialne Centrum Informacji - czytelnia w którym znajdują się 4 komputery i 1 laptop do dyspozycji uczniów. Szkoła planuje rozbudowę Multimedialnego Centrum Informacyjnego.