Poprawny CSS!








Powiat Wałecki

Oświata w powiecie




Sukces CHWILI na ogólnopolskim konkursie fotograficznym

Powiat Wałecki
Uczestnicy kółka fotograficznego CHWILA HP 16-14 z Zespołu Szkół nr 3 w Wałczu wraz z opiekunem Małgorzatą Angel, wzięli udział w II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego pt. "Pozycje książkowe".

Uroczyste rozdanie nagród miało miejsce w Światowym Dniu Książki 23 kwietnia 2012 r. w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świeciu.
Na konkurs napłynęło 224 prac 95 autorów z całej Polski. Wśród wyróżnionych była uczennica wałeckiej CHWILI Sylwia Królak. Wraz z nią przybyły koleżanki z kółka, które również wysłały zdjęcia na ten konkurs, ale nie dopisało im tym razem szczęście.
W programie odbyło się spotkanie autorskie z fotografikiem Radosławem Brzozowskim, pokaz multimedialny prac uczestników konkursu, wręczenie nagród laureatom, wystawa fotografii konkursowych oraz książek z dziedziny fotografii i obróbki zdjęć.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Było mnóstwo ciekawych, pomysłowych i zabawnych zdjęć. Prace fotograficzne zawierały emocje jakich może dostarczyć lektura, radość czytania, a także nietuzinkowe skojarzenia wywołane tematem konkursu.
Uczestnicy kółka wraz z Małgorzatą Angel już mają pomysły na następną edycję.



Pierwszy Dzień Wiosny w Rolniku

Powiat Wałecki
Dnia 21.03.2012r. w ZS nr 4 RCKU w Wałczu odbyły się obchody Pierwszego Dnia Wiosny.
Wszyscy uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście bardzo chcieli pożegnać (choć nie tak srogą w tym roku) zimę i przywitać upragnioną wiosnę. Uroczystość rozpoczęła się od apelu, który przepełniony był humorystycznymi treściami (wszystko po to, by "przyciągnąć" do nas Panią Wiosnę). Skecze kabaretowe w wykonaniu naszych uczniów i piosenka zaprezentowana przez wokalistów z klasy I TI rozbawiły publiczność do łez. Nad całością apelu czuwała, jak zwykle uśmiechnięta, pani Agnieszka Jaskulska.
Ważnym, bo tradycyjnym elementem obchodów Pierwszego Dnia Wiosny było wspólne palenie marzanny symbolizującej zimę. Przygotowano również wiele innych atrakcji. Odbył się mecz piłki nożnej (klasa IV TI kontra reszta świata),
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
wybory miss i mistera, rzuty z dwutaktu do kosza w gumofilcach, rzuty do kosza piłką "jeżyk", wspólne ognisko, grill i wiele innych atrakcji. Miss Wiosny została/został Piotr Karczewski z kl. I SP, a Misterem Wiosny Patryk Jęckowski z klasy II TI.
Klasa IV TI podczas meczu charytatywnego zebrała 82,42zł. Kwotę przekazano Szkolnej Grupie Wolontariuszy na "Adopcję na odległość". Pierwszego Dnia Wiosny wszyscy bawili się doskonale i wierzymy, że zima odeszła od nas na dobre.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki



Moja szkoła w Unii Europejskiej

"Przyjazna dłoń w nowoczesnej Europie", to tytuł spotkania z Posłem Parlamentu Europejskiego - p. Sławomirem Nitrasem , które odbyło się 5.03.2012r. w Zespole Szkół nr 3 w Wałczu. Spotkanie zostało zorganizowane przez wolontariuszy, zwycięzców I etapu konkursu na szczeblu wojewódzkim: Martę Pikułę, kl. I TRM, Katarzynę Pydynkowską, kl. III THM, Grzegorza Mędraka, kl. I TRM, pod opieką nauczycielki j. polskiego - Elżbietę Grzech.

Spotkanie rozpoczęło się od hymnu Unii Europejskiej wykonanego przez zespół wokalno - instrumentalny naszej szkoły w składzie: Magda Doligała (wokal), Paweł Aftyka (perkusja), Marcin Cybulski (instrumenty klawiszowe) przygotowanych przez ks. H. Smołkowicza.

W kolejnej części spotkania odbyła się projekcja filmu pt. "Wolontariat dla tych, którzy pomagają, czy dla tych, którym pomagamy?", dzięki któremu uczniowie zajęli I miejsce w etapie wojewódzkim konkursu "Moja szkoła w Unii Europejskiej."

Następnie uczniowie zaprosili do debaty wielu zacnych gości, a uczestniczyli w niej:

- p. Sławomir Nitras - Poseł do Parlamentu Europejskiego,
- p. Paweł Suski - Poseł na Sejm RP,
- p. dr Bogdan Wankiewicz - Starosta Wałecki,
- p. Wojciech Spychała - Prezes Stowarzyszenia POLITES w Szczecinie
- p. Filipe Martins - Wolontariusz EVS z Portugalii
- p. Anastasiia Tuchyna - Wolontariuszka EVS z Ukrainy
- p. Piotr Filipiak - dyrektor ZS nr 3 w Wałczu

Wśród publiczności zasiedli zaproszeni goście: - p. Jerzy Goszczyński - Wicestarosta Wałecki,
- p. Józef Kropielnicki - Naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych,
- p. Zbigniew Wolny - Sekretarz Powiatu,
- p. Piotr Marszałek - Wiceprzewodniczący Rady Miasta,
- p. Anna Baculewska - Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy oraz podopieczni tego domu,
- p. Jadwiga Kosidło - Kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej oraz podopieczni tego domu,
- dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych w Wałczu wraz z delegacjami uczniów - p. Dorota Matuszak - Klupczyńska i p. Leszek Molka,
- uczniowie i wolontariusze naszej szkoły.

Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Podczas debaty poruszono zagadnienia dotyczące aspektów wolontariatu nie tylko w środowisku lokalnym, ale także europejskim. Goście wypowiadali się na temat problemów finansowych związanych z wolontariatem w Polsce i za granicą. Przedstawiono ten temat na przykładzie m.in. Portugalii i Ukrainy, w czym pomogli uczestniczący w debacie wolontariusze europejscy. Ponadto goście opowiadali o swoich doświadczeniach związanych z działalnością wolontarystyczną w czasach, kiedy pojęcie wolontariatu jeszcze nie istniało. W ramach podsumowania debaty uczniowie przygotowali dla gości niespodziankę. Poprosili o odrysowanie swojej przyjaznej dłoni, wycięcie jej i zapisanie na niej swojego przepisu na "Przyjazną dłoń w nowoczesnej Europie". Przepisy okazały się być bardzo ciekawe, a uczestnicy chętnie podzieli się nimi z publicznością.
Po debacie goście z widowni mogli zadawać pytania. Najwięcej pytań skierowano do pana Sławomira Nitrasa, a dotyczyły one zarówno życia zawodowego w Europarlamencie jak i życia prywatnego. Wiele pytań padło także w stronę przedstawicieli samorządu lokalnego oraz Posła - p. P. Suskiego, który wypowiedział się m.in. na temat ustawy o ochronie zwierząt. Miłym zaskoczeniem dla uczniów było zaproszenie przez Posła p. S. Nitrasa grupy 8 wolontariuszy wraz z opiekunem na trzydniową wycieczkę do Brukseli, która odbędzie się w kwietniu bieżącego roku.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Uczestnicy debaty i zaproszeni goście otrzymali dyplomy i upominki. Goście mieli okazję, aby zobaczyć wystawę fotograficzną "Wolontariat w kadrze" i prezentację multimedialną "Wolontariat - barwne wyzwanie".
Na zakończenie wszyscy zostali zaproszeni do zrobienia pamiątkowego zdjęcia i na poczęstunek do "Eurobufetu.", który przygotowali uczniowie odbywający praktykę w szkolnym internacie. Podczas uroczystości zdjęcia wykonywali uczniowie Szkolnego Koła Fotograficznego CHWILA pod opieką p. M. Angel.
Organizacja tego przedsięwzięcia stanowi drugi etap IX ogólnopolskiego programu edukacyjnego Moja szkoła w Unii Europejskiej - edycja Powrót do szkoły. Sprawozdanie z tego spotkania zostanie ocenione przez Centralną Komisję Oceniającą w Ministerstwie Spraw Zagranicznych - Departament Informacji Europejskiej.
Konkurencję dla grupy konkursowej stanowi 13 szkół ponadgimnazjalnych w Polsce, a nagroda główna, to wizyta studyjna w instytucjach europejskich w Brukseli. Projekt realizowany jest przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych we współpracy z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce i Biurem Informacyjnym Parlamentu Europejskiego.



Dla bezpieczeństwa na drogach...

W piątek (24 lutego 2012r.) i w poniedziałek (27 lutego 2012r.) w Zespole Szkół nr 3 w Wałczu odbyły się spotkania uczniów z sierżant Beatą Budzyń, których organizacją zajęła się pedagog szkolna Joanna Włodarczyk-Załęska.

Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Głównym tematem pogadanek był problem zachowania bezpieczeństwa na drodze i jazda samochodem pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Policjantka wyjaśniła, na czym polega stan nietrzeźwości i jakie są kary za włączenie się do ruchu drogowego w tym stanie.
Podczas prelekcji został wyświetlony film pod tytułem "Stop pijanym kierowcom", w którym aktorzy przeprowadzili eksperyment polegający na jeździe samochodem na trzeźwo i pod wpływem alkoholu. Test polegał na mierzeniu czasu reakcji i drogi hamowania w stanie trzeźwości i nietrzeźwości.
W wyniku porównań okazało się, że czas reakcji osoby kierującej po spożyciu alkoholu wydłużył się i kierowca w rezultacie uderzył w manekina. Sierżant Budzyń poinformowała, że podobna reakcja pojawia się u osoby po zażyciu narkotyków i zaprezentowała narkotest dla kierowców.
Młodzież mogła wypróbować na sobie, jak czuje się nietrzeźwa osoba i po założeniu specjalnych gogli przejść po wyznaczonej linii oraz pozbierać rozrzucone pieniądze z podłogi. Uczniowie chętnie brali udział w tym eksperymencie, po którym oświadczali, że mieli trudności z utrzymaniem równowagi i chwytaniem drobnych przedmiotów. Mamy nadzieję, że zapamiętają na długo te odczucia i nie wsiądą za kierownicę w stanie nietrzeźwym, a tym samym przyczynią się do bezpieczeństwa na drogach...

Joanna Włodarczyk-Załęska




Sprawozdanie z programu zrealizowanego przez Zespół Szkół Nr 3 w Wałczu, pn. MECHATRONIK INNOWACYJNY. Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z Powiatu Wałeckiego - (.pdf)


SALE INFORMATYCZNE W SZKOŁACH PONADGIMNAZJALNYCH
POWIATU WAŁECKIEGO


Zespół Szkół Nr 1 :

Sala Opiekun Ilość stanowisk
Nr 1 Barbara Sikora
Andrzej Kuziemski (zastępstwo)
15


W skład pracowni wchodzą także stanowiska multimedialne w bibliotece szkolnej w ilości 3 szt. Ze względu na ograniczoną powierzchnię sali (przepisy bhp i sanitarne) nie ma możliwości rozbudowania pracowni w istniejącej sali. Szkoła planuje stworzenie dwóch nowych pracowni w budynku biblioteki szkolnej po kapitalnym remoncie w/w budynku.


Zespół Szkół Nr 2 :

Sala Opiekun Ilość stanowisk
Nr 18 Mirosława Dulęba
15
Nr 19 Mirosława Dulęba
15


Wszystkie komputery są w dobrym stanie, naprawy wymagają jedynie 3 monitory. W chwili obecnej nie przewiduje się planów rozbudowy sal. Sprzęt jest naprawiany w miarę potrzeb i nie wymaga wymiany. Dodatkowo szkoła posiada centrum multimedialne w pomieszczeniu biblioteki. Znajduje tam się 8 komputerów 2 drukarki sieciowe oraz 2 skanery. Pomieszczenie jest dostępne dla uczniów.


Zespół Szkół Nr 3:

Sala Opiekun Ilość stanowisk
Nr 1 Justyna Jesiotr
15
Nr 2 Paweł Gradek
15
Nr 3 Mirosław Wójcicki
15


Zainstalowany w pracowniach sprzęt używany jest czwarty rok. Intensywność zajęć spowodowała wyeksploatowanie głównych podzespołów znajdujących się w zestawach. Dlatego sprzęt bardzo często ulega awariom, utrudniając prowadzenie zajęć dydaktycznych.


Zespół Szkół Nr 4 RCKU:

Sala Opiekun Ilość stanowisk
Nr 1 Agnieszka Jaskulska
10
Nr 2 Małgorzata Rosińska
15
Nr 3 Jarosław Huber
16


Szkoła posiada 3 sale komputerowe :

Planowane jest utworzenie dwóch nowych pracowni dla kierunków technik informatyk i technik ekonomista. Szkoła stara się jednocześnie o środki finansowe z Zachodniopomorskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na sprzęt komputerowy oraz budowę sali audiowizualnej wraz z pełnym wyposażeniem przeznaczonej dla dużej grupy osób (ok. 100 osób). Szkoła przeprowadza egzaminy zawodowe stanowiskowe na komputerach dla zawodu informatyk i ekonomista. Najnowocześniejszą pracownią jest sala nr 3, którą szkoła zmodernizowała w 2005 r. Pozostałe sale wymagają szybkiego unowocześnienia. W tych salach przeprowadza się łącznie ok. 135 godz. lekcyjnych tygodniowo.


II Liceum Ogólnokształcące:

Sala Opiekun Ilość stanowisk
Nr 1 Beata Łojewska
14


Dodatkowo w szkole istnieje również Multimedialne Centrum Informacji - czytelnia w którym znajdują się 4 komputery i 1 laptop do dyspozycji uczniów. Szkoła planuje rozbudowę Multimedialnego Centrum Informacyjnego.