Poprawny CSS!








Powiat Wałecki

Oświata w powiecie




Do Turnieju czas ... usiąść

W poniedziałek - 4 marca kolejny raz uczniowie Zespołu Szkół nr 3 w Wałczu wzięli udział w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Psychologicznej.

W tym roku był to już piąty tego typu turniej i przystąpiło do niego sześcioro drugoklasistów Technikum: Natalia Brodalka, Sandra Miedzianko, Ewelina Adamowicz, Paula Stecka, Grzegorz Mędrak i Sławomir Nowak. Pierwszy etap miał formę testu on-line, który w dniach 04-05.03.2013 był dostępny na stronie http://charaktery.eu/turnieje/. Po zalogowaniu się na stronie każdy z uczestników w ciągu 45 minut odpowiadał na 40 pytań dotyczących zagadnień psychologicznych. Młodzież przygotowywała się do turnieju już od października 2012 roku i uczestniczyła w spotkaniach Koła Młodego Psychologa, którym opiekuje się szkolna pedagog - Joanna Włodarczyk-Załęska. Wspólnie studiowali artykuły z czasopisma Charaktery, czytali fragmenty książki "Psychologia na co dzień i od święta", wyjaśniali pojęcia. Każdy z uczestników po zgłoszeniu przez opiekuna do Turnieju otrzymał login i hasło dostępu do portalu psychologicznego. Po zalogowaniu się na stronę http://charaktery.eu/ miał możliwość korzystania z literatury turniejowej. W ten sposób uczniowie wzbogacali swoją wiedzę z psychologii, która przyda się im nie tylko podczas nauki w szkole, ale także w codziennych sytuacjach. Wiedza o zachowaniu, emocjach i reakcjach drugiego człowieka pomaga w relacjach z innymi ludźmi, ułatwia zrozumienie i wzbudza empatię. Wpływa także na głębszy wgląd w samego siebie rozwijając samoświadomość. Są to bardzo ważne procesy szczególnie w młodym wieku podczas kształtowania się osobowości.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki


Joanna Włodarczyk - Załęska




Dnia 5 marca br., na zaproszenie Dyrektora Zespołu Szkół nr 3 w Wałczu Piotra Filipiaka - gościł w szkole przedstawiciel Centrum Zarządzania Zmianą przy Wyższej Szkole Biznesu w Pile. Pan Wojciech Szerement, wspierając procesy nauczania w tej uczelni praktyką światowych doświadczeń z procesów zarządzania, na co dzień pracuje w dużym koncernie.
Powiat Wałecki


Doświadczenie biznesowe Wojciecha Szerement ugruntowane jest doświadczeniem pracy w Parlamencie Europejskim. Wiedza, którą przekazał kadrze nauczycielskiej ZS nr 3, kreuje nowe podejście w orientacji na klienta, traktując lokalne środowisko szkoły jako płaszczyznę biznesową.
Według oceny Pana Wojciecha, ZS nr 3 w Wałczu jest idealną jednostką do przeprowadzenia strukturalnych zmian ukierunkowanych na klienta jakim jest uczeń. W dwugodzinnym wykładzie zaprezentowano kadrze tej szkoły wiele instrumentów i scenariuszy, obejmujących procesy zarządzania, które mogą być doskonałym narzędziem poprawy pozycji szkoły na rynku edukacyjnym. Zgodnie z opinią Pana Wojciecha, przekrój kadrowy Zespołu Szkół nr 3 w Wałczu jest kompilacją wielu doświadczonych nauczycieli oraz młodej kadry otwartej na zarządzanie. To, co zwróciło szczególną uwagę wszystkich słuchaczy spotkania, to odwrócenie dotychczasowych wyobrażeń o zarządzaniu procesami nauczania, w których nauczyciel jest inspiratorem, kreatorem i liderem wszystkich przemian organizacyjnych. Natomiast osoba Dyrektora Szkoły jest czynnikiem wspierającym wszystkie pozytywne inicjatywy. Odwrócenie procesów zarządzania z nakazowych na prace zespołową jest jedynym drogowskazem dla ZS nr 3 z orientacją na przetrwanie i umacnianie swojej pozycji na rynku edukacyjnym.
Przedstawiciel Centrum Zarządzania Zmianą przy Wyższej Szkole Biznesu w Pile zaproponował całej kadrze dydaktycznej ZS nr 3 w Wałczu możliwość uczenia się od najlepszych praktyków poprzez indywidualne lub zespołowe konsultacje, udział w projektach typu Doskonały Praktyk czy też udział w studiach podyplomowych. Strony spotkania uzgodniły wolę kontynuacji współpracy z Wyższą Szkołą Biznesu w Pile na wszystkich możliwych poziomach. To, że doszło do spotkania w ZS nr 3 w Wałczu z przedstawicielem światowego
Powiat Wałecki
biznesu i uczelni wyższej z Piły nie ogranicza innych kontaktów, w których lokalny biznes czy też szkoły z powiatu wałeckiego chciałyby skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań jako recepty na przetrwanie i rozwój. Wzmacnianie szkolnictwa gimnazjalnego, średniego i innych instytucji oraz lokalnych firm wiedzą praktyczną i ekspercką, jest najlepszą drogą do sukcesu, którego scenariusz pisany jest doświadczeniami ze światowego biznesu doskonale zorientowanego na potrzeby klienta.



VI edycji Ogólnopolskiego Programu dla Młodzieży
"Mam Haka Na Raka"

To już 6 edycja Ogólnopolskiego Programu "Mam Haka na Raka". Celem akcji jest uświadomienie społeczeństwu jak ważna jest profilaktyka nowotworowa. Uczniowie Zespołu Szkół nr 4 RCKU w Wałczu zwrócili uwagę na problem, jakim jest czerniak.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Czerniak jest nowotworem skóry, może się rozwinąć także z komórek barwnikowych znajdujących się w gałce ocznej lub na śluzówkach, np. jamy ustnej. Czerniak jest uważany za najzłośliwszy nowotwór skóry. Rozwija się on bardzo szybko i w odróżnieniu od innych nowotworów często daje odległe przerzuty do płuc, wątroby, mózgu i innych narządów. Nieleczony w ciągu kilku miesięcy może doprowadzić do śmierci. Czynnikami ryzyka zachorowania na czerniaka złośliwego są:
  • długotrwała ekspozycja na słońce i promieniowanie ultrafioletowe, oparzenia słoneczne w dzieciństwie,
  • wrodzone znamiona,
  • czerniak występujący w rodzinie lub wcześniejsze zachorowanie u tego samego pacjenta,
  • bardzo duża liczba znamion barwnikowych, znamiona w miejscach drażnienia,
  • kolor skóry, włosów, oczu (rasa biała: jasna karnacja, rude lub blond włosy, niebieskie tęczówki, liczne piegi).
Sygnałem, że coś niedobrego dzieje się w obrębie znamienia, jest każda zmiana jego wyglądu(zmiana kształtu, zmiana koloru, świąd, krwawienia, bolesność, a nawet zanikanie). Oto kryteria ułatwiające rozpoznanie czerniaka:
  • pojawienie się asymetrii,
  • nierówne brzegi,
  • niejednolity kolor,
  • duża średnica,
  • uwypuklenie.
Czerniak, choć jest bardzo groźny, to wcześnie wykryty jest prawie w 100% wyleczalny. Jeśli więc znajdziemy na skórze jakieś niepokojące znamię, nie zwlekajmy z wizytą u dermatologa.
Uczniowie klasy III TŻ: Magda Golańska. Anna Lewczuk, Ewelina Lewczuk, Natalia Lisowska i Tomasz Kołosowski, pod opieką p. Haliny Pająk i p. Ireny Kubery - Dembek podjęli wiele działań w szkole oraz w środowisku lokalnym. Przygotowali prelekcję, prezentację, oraz wystawę dotyczącą czerniaka w Wałeckim Centrum Kultury, która trwa od 26.02.2013r. do 08.03.2013r. Nasza szkoła co roku bierze udział w tej akcji, przyczyniając się do zwiększenia świadomości uczniów oraz środowiska lokalnego na temat nowotworów.



Warsztaty fotograficzne

W dniu 7 stycznia 2013 r. uczniowie II klasy technikum organizacji reklamy z Zespołu Szkół nr 3 w Wałczu wraz z nauczycielem fotografii reklamowej Małgorzatą Angel, wzięli udział w warsztatach fotograficznych w stolicy Wielkopolski.

Organizatorem warsztatów była Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Poznaniu. Zajęcia prowadził Paweł Miecznik, zawodowy fotograf i fotoreporter, na co dzień freelancer współpracujący z dziennikiem Polska Głos Wielkopolski, wielokrotnie publikowany także w Przeglądzie Sportowym, Dzienniku a także dzienniku Fakt. Słuchacze podczas zajęć zapoznali się z historią fotografii, poznali studium krajobrazu i fotografii przedmiotu. Zajęcia obejmowały także także kurs obróbki zdjęć w programach graficznych. Fotografia prasowa okazała się ciekawym tematem dla młodzieży.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Omówione zostały podstawowe gatunki fotografii prasowej (fotografia ilustracyjna, sportowa, portret, fotoreportaż). Starano się odpowiedzieć na pytanie czy fotografia prasowa powinna szokować aby przyciągnąć czytelnika? Twórcza dyskusja dotyczyła również tematu dlaczego tabloidy w Polsce dobrze się sprzedają? Prowadzący opowiadał o codziennej pracy fotoreportera. Podczas zajęć uczestnicy otrzymali odpowiedź na wiele nurtujących pytań. Każdy wykonał zadania praktyczne w formie fotoreportażu na określony temat. Prace zostały omówione i ocenione. Wskazówki i rady doświadczonego fotografa bardzo przydały się młodym fotografom. Zjawisko wizualności świata stało się bardziej zrozumiałe.

Małgorzata Angel




ZS 3 w konkursie fryzjerskim - sylwestrowe trendy!

W Centrum Kształcenia "Nauka" w Pile, już po raz drugi, zorganizowany został Konkurs Fryzjerski pod hasłem " AWANGARDA KARNOWAŁOWA". W tym roku udział wzięły przedstawicielki nie tylko pilskich szkół, ale i regionu - w tym również z Wałcza.
Pod kierunkiem Bożeny Wesołowskiej, Anny i Mirosława Andrukajtis do konkursu stanęły następujące uczennice: Aleksandra Zborowska, Karolina Urbaniak, Malwina Słowińska, Aleksandra Salasa, Jagoda Jęchorek, Monika Kamińska, Kinga Kadula, Daria Kokoszka oraz Natalia Dąbrowska. Uczennice Zespołu Szkół nr 3 w zawodzie fryzjerskim wzięły udział w całościowej stylizacji, na którą składał się strój, makijaż, a przede wszystkim fryzura.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Wszystkie uczennice zaprezentowały kreacje i fryzury, które będą obowiązywały w nadchodzącym karnawale i szaleństwie sylwestrowej nocy. Proponowane kreacje i fryzury w ostatnią noc roku powinny być wyjątkowe.
Uczestniczki przedstawiły stroje pełne przepychu i pomysłowości - zaskakujące, ale również stylizacje stonowane. W konkursie wzięło udział 15 modelek.
Pierwsze miejsce zajęła stylizacja Magdy Czarnoty i jej suknia wykonana z gazet.

Anna Andrukajtis




Świąteczny nastrój w ZS nr 3

We wtorek - 18 grudnia 2012 r. - Samorząd szkolny wraz z uczniami klasy II TFS wspólnie zorganizowali odwiedziny Mikołaja w ZS nr 3 w Wałczu. Uczeń Marcin Serkiewicz przebrany za świętego Mikołaja w asyście Śnieżynek: Sandry Miedzianko, Marleny Graban, Anny Gregor, Karoliny Drabiszczak i Darii Kokoszki odwiedzał uczniów wszystkich klas szkoły. W czasie spotkań z młodzieżą i pracownikami ZS nr 3 składali bożonarodzeniowe życzenia, rozdawali słodkie poczęstunki i wspólnie śpiewali kolędy.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Po zakończeniu świątecznych spotkań w szkole udali się na oddział dziecięcy 107 Szpitala Wojskowego w Wałczu, gdzie częstowali słodyczami przebywające tam dzieci. Przy okazji odwiedzili chorą koleżankę z klasy - Kasię, której zrobili bardzo miłą niespodziankę.
Dzięki pomocy opiekunki Samorządu uczniowskiego - pani Joannie Ejmie oraz Dyrektorowi szkoły - panu Piotrowi Filipiakowi, który sponsorował słodycze i materiał na stroje oraz mamie Marcina, która je uszyła, udało się zrealizować to miłe przedsięwzięcie.
W taki oto sposób uczniowie drugiej klasy technikum wprowadzili świąteczny nastrój w ZS nr 3 oraz sprawili radość małym pacjentom szpitala. Wyjątkowej i serdecznej atmosfery podczas Świąt Bożego Narodzenia oraz w Nowym 2013 Roku życzą uczniowie i pracownicy ZS nr 3 w Wałczu.

Joanna Włodarczyk-Załęska








Sprawozdanie z programu zrealizowanego przez Zespół Szkół Nr 3 w Wałczu, pn. MECHATRONIK INNOWACYJNY. Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z Powiatu Wałeckiego - (.pdf)


SALE INFORMATYCZNE W SZKOŁACH PONADGIMNAZJALNYCH
POWIATU WAŁECKIEGO


Zespół Szkół Nr 1 :

Sala Opiekun Ilość stanowisk
Nr 1 Barbara Sikora
Andrzej Kuziemski (zastępstwo)
15


W skład pracowni wchodzą także stanowiska multimedialne w bibliotece szkolnej w ilości 3 szt. Ze względu na ograniczoną powierzchnię sali (przepisy bhp i sanitarne) nie ma możliwości rozbudowania pracowni w istniejącej sali. Szkoła planuje stworzenie dwóch nowych pracowni w budynku biblioteki szkolnej po kapitalnym remoncie w/w budynku.


Zespół Szkół Nr 2 :

Sala Opiekun Ilość stanowisk
Nr 18 Mirosława Dulęba
15
Nr 19 Mirosława Dulęba
15


Wszystkie komputery są w dobrym stanie, naprawy wymagają jedynie 3 monitory. W chwili obecnej nie przewiduje się planów rozbudowy sal. Sprzęt jest naprawiany w miarę potrzeb i nie wymaga wymiany. Dodatkowo szkoła posiada centrum multimedialne w pomieszczeniu biblioteki. Znajduje tam się 8 komputerów 2 drukarki sieciowe oraz 2 skanery. Pomieszczenie jest dostępne dla uczniów.


Zespół Szkół Nr 3:

Sala Opiekun Ilość stanowisk
Nr 1 Justyna Jesiotr
15
Nr 2 Paweł Gradek
15
Nr 3 Mirosław Wójcicki
15


Zainstalowany w pracowniach sprzęt używany jest czwarty rok. Intensywność zajęć spowodowała wyeksploatowanie głównych podzespołów znajdujących się w zestawach. Dlatego sprzęt bardzo często ulega awariom, utrudniając prowadzenie zajęć dydaktycznych.


Zespół Szkół Nr 4 RCKU:

Sala Opiekun Ilość stanowisk
Nr 1 Agnieszka Jaskulska
10
Nr 2 Małgorzata Rosińska
15
Nr 3 Jarosław Huber
16


Szkoła posiada 3 sale komputerowe :

Planowane jest utworzenie dwóch nowych pracowni dla kierunków technik informatyk i technik ekonomista. Szkoła stara się jednocześnie o środki finansowe z Zachodniopomorskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na sprzęt komputerowy oraz budowę sali audiowizualnej wraz z pełnym wyposażeniem przeznaczonej dla dużej grupy osób (ok. 100 osób). Szkoła przeprowadza egzaminy zawodowe stanowiskowe na komputerach dla zawodu informatyk i ekonomista. Najnowocześniejszą pracownią jest sala nr 3, którą szkoła zmodernizowała w 2005 r. Pozostałe sale wymagają szybkiego unowocześnienia. W tych salach przeprowadza się łącznie ok. 135 godz. lekcyjnych tygodniowo.


II Liceum Ogólnokształcące:

Sala Opiekun Ilość stanowisk
Nr 1 Beata Łojewska
14


Dodatkowo w szkole istnieje również Multimedialne Centrum Informacji - czytelnia w którym znajdują się 4 komputery i 1 laptop do dyspozycji uczniów. Szkoła planuje rozbudowę Multimedialnego Centrum Informacyjnego.