Poprawny CSS!








Powiat Wałecki

Oświata w powiecie




Człowiek jest wspaniałą istotą nie z powodu dóbr, które posiada, ale jego czynów

Jan Paweł II


W dniach 21 - 23 listopada 2014 r. uczniowie z Zespołu Szkół nr 3 brali czynny udział w akcji charytatywnej na rzecz Marka Kuternowskiego. Opuszczony przez wszystkich człowiek, jego rodzina, która nigdy nie prosiła o finansowe wsparcie - nadszedł czas na pomoc ludzi dobrej woli.

W piątek wolontariusze nie tylko uczestniczyli w akcji charytatywnej pod hasłem "Dzień Życzliwości dla Marka" zorganizowanej w Wałeckim Centrum Kultury (witali wałczan, obsługiwali szatnię, umilali czas odwiedzającym dzieciom), ale także kwestowali pod Kościołem św. Antoniego oraz przy markecie Mrówka.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
W kolejnych dniach, tj. 22 i 23 listopada młodzież ponownie zbierała do puszek pieniądze po wszystkich mszach świętych w Kościele św. Mikołaja oraz przy markecie Mrówka. Członkowie Szkolnego Klubu Wolontariusza pracowali z wielkim zaangażowaniem do późnych godzin wieczornych.
Całkowity dochód akcji wyniósł blisko 20 tysięcy złotych, z czego około 5 tysięcy złotych jest zasługą uczniów ZS nr 3.

Tekst: Magdalena Zadrożna oraz ks. Mateusz Balina





Konkurs kolęd i pastorałek w Starogardzie Gdańskim

W dniu 5.12.2014 r. uczestnicy HP 16-6 ze Szkoły Zawodowej nr 3 w Wałczu wraz z nauczycielką Małgorzatą Angel wzięli udział w XI Wojewódzkim Konkursie Śpiewania Kolęd, Pastorałek i Piosenek o tematyce świątecznej w Starogardzie Gdańskim.

Organizatorem imprezy był 11-4 Hufiec Pracy w Starogardzie Gdańskim wraz z Pomorską Wojewódzką Komendą Ochotniczych Hufców Pracy w Gdańsku i Centrum Kultury w Starogardzie Gdańskim. W konkursie wzięli udział wykonawcy i zespoły m.in. z jednostek OHP oraz placówek szkolnych z terenu Starogardu, powiatu starogardzkiego oraz okolicznych województw.
Celem konkursu było wychowanie do aktywnego uczestnictwa w kulturze, rozwijanie i pobudzanie wrażliwości na doznania artystyczne oraz podtrzymywanie pięknej tradycji wspólnego kolędowania i wprowadzenia tym samym w uroczysty, świąteczny bożonarodzeniowy klimat. W tym roku zespołów było aż 19, a solistów 15. Konkurencja była bardzo duża.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Uczestnicy z Wałcza wystąpili w kategorii zespołów oraz solistów. Zaprezentowali własne kompozycje do słów wychowawczyni Małgorzaty Angel w aranżacji Dariusza Izbana. Pastorałki przez nich wykonane były w melodyjnym rytmie oraz w rytmie rapu i reggae. Publiczność żywo reagowała na występ Wałczan. Jurorzy najbardziej docenili artystów z wykorzystaniem instrumentów muzycznych. Niestety wałczanie nie zajęli żadnego miejsca, ale to co przeżyli było nieocenione. Dzięki konfrontacji z innymi artystami, poznali wielu rówieśników z Pomorza, których łączy muzyka. Młodzi piosenkarze już dziś planują nowe kolędy i pastorałki do zaprezentowania w przyszłym roku.
Wojewódzki Komendant Pomorskiej Wojewódzkiej Komendy OHP Lech Wieczorkowski podziękował wszystkim uczestnikom za stworzenie świątecznego nastroju i zaprosił do udziału w konkursie w przyszłym roku.
Wydarzeniu patronowali: senator RP Andrzej Grzyb, poseł RP Sławomir Neumann, krajowy duszpasterz OHP, Marszałek Województwa Pomorskiego, Przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego, Pomorski Kurator Oświaty, Prezydent Starogardu Gdańskiego, Wojewódzki Komendant Pomorskiej Komendy OHP.



Spotkanie poetyckie w Gostomi

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Gostomi gościli w dniu 3 grudnia 2014 r. poetkę - Małgorzatę Angel. Spotkanie z autorką pięciu tomików poetyckich zorganizowała Joanna Wawszczyk - nauczycielka Szkoły Filialnej im. Janusza Korczaka.

Gościa powitała i przedstawiła uczniom Kierownik Szkoły Halina Stachowiak. W spotkaniu autorskim udział wzięli uczniowie klas IV, V i VI.
Autorka opowiadała o swoich tomikach poetyckich, o symbolach w nich zawartych. Szczególną rolę poświęciła znaczeniu stołu i chleba, co związane było z nadchodzącym klimatem Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci były zainteresowane jak powstają utwory poetyckie. Z chęcią oglądały pozycje książkowe odnajdując w nich coś dla siebie.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Uczniowie również z zainteresowaniem słuchali jak powstają fotografie, które zatrzymują czas i uwagę oglądającego. Autorka zdjęć podkreślała i opowiadała jak przez obiektyw aparatu fotograficznego można zobaczyć więcej niż inni i jak zatrzymać chwile aby móc wrócić do nich w przyszłości.
Małgorzata Angel przyniosła do obejrzenia kronikę ze swoich lat szkolnych. Była to doskonała okazja do zaprezentowania uczniom sposobów spędzania czasu bez Internetu i telefonów komórkowych. Nawiązując do tego, że dawniej rodzina spędzała więcej czasu ze sobą, uświadomiła dzieciom, iż wirtualne kontakty nie zastąpią bliskich i przyjaciół.
Powiat Wałecki
W następnej części spotkania uczennice - Natalia Humińska, Ewelina Czupryńska, Zuzia Pajurek i Ala Waszkiewicz zaprezentowały kilka wierszy z tomików autorki, za co otrzymały ogromne brawa oraz książki od autorki.
Następnie uczniowie zadawali pytania związane z twórczością poetycko - fotograficzną. Na pożegnanie wraz z organizatorką spotkania Joanną Wawszczyk uczniowie podziękowali Małgorzacie Angel. Autorka życzyła wszystkim wesołych świąt i zdobywania sukcesów w rozwijaniu swoich pasji. Całe spotkanie zostało uwiecznione na zdjęciach w formie fotorelacji, które wykonała uczennica ZS nr 3 Dorota Krasnowska należąca do Kółka Fotograficznego "Chwila", które prowadzi Małgorzata Angel w OHP w szkole zawodowej.



Uczniowie ZS 3 na konferencji w Sejmie RP

W dniach 28 - 29 listopada 2014 r. delegacja Zespołu Szkół nr 3 i Hufca Pracy 16 - 6 w Wałczu uczestniczyła w konferencji na temat "Jan Karski: Człowiek i H/historia. Wyzwania dla współczesnej edukacji antydyskryminacyjnej w Polsce".

Konferencję zorganizowała Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego wraz z Humanity in Action Polska przy współpracy z Fundacją Ośrodka KARTA i Międzynarodowym Domem Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.
Uroczystego otwarcia konferencji dokonali: Marszałek Sejmu RP - Radosław Sikorski, Minister Edukacji Narodowej - Joanna Kluzik - Rostkowska oraz Przewodnicząca komisji Kultury i Środków Przekazu - Iwona Śledzińska - Katarasińska.
Województwo zachodniopomorskie reprezentowane było przez uczennice kl. III TRS - Paulinę Łopacińską i Igę Szymańską oraz ucznia kl. II mw - Szymona Nowaka, którzy pojechali do Warszawy pod opieką nauczycielek j. polskiego - p. Elżbiety Grzech i p. Małgorzaty Angel. Podczas konferencji nasza delegacja uczestniczyła w licznych rozmowach i warsztatach z udziałem przedstawicieli rządu, ekspertów, członków organizacji pozarządowych oraz nauczycieli i uczniów z 15 województw.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Dwudniowe spotkanie w Sejmie RP było podsumowaniem Roku Jana Karskiego. Dlatego też wszystkim uczestnikom przypomniano biografię tego wielkiego Polaka oraz zwrócono uwagę na jego aktualne moralne dziedzictwo - szerzenie tolerancji, chęci i zdolności dialogu, odwagi cywilnej, przeciwdziałanie ksenofobii, antysemityzmowi, walce z mową nienawiści i wreszcie człowieka, który robił wszystko, aby powstrzymać Holokaust.
Konferencja dotyczyła dyskusji o wszechobecnym zjawisku dyskryminacji na różnych płaszczyznach - narodowości, pochodzenia społecznego, wyznania, płci i wielu innych. Udział w konferencji stał się świetną okazją do wymiany poglądów, integracji przedstawicieli różnych środowisk i obcowania w miejscu, które znane jest nam tylko z telewizji. Uczniowie wzięli udział w różnorodnych zajęciach, które związane były m.in. mechanizmami powstawania uprzedzeń, a także uczestniczyli w ćwiczeniach z odwagi cywilnej, warsztatach metodą dramy związanych z podejmowaniem interwencji w sytuacjach dyskryminacji.
Blisko 120. osobowa grupa uczestników wypracowała rekomendacje, które zostaną przedstawione w Ministerstwie Edukacji Narodowej, tak, aby w przyszłości wdrażać i realizować je nie tylko w szkołach, ale także w środowisku lokalnym. Atrakcją był także nocleg w Sulejówku, w dworku należącym niegdyś do Ignacego i Heleny Paderewskich, położonego w sąsiedztwie dworku Józefa Piłsudskiego, obecnie - Centrum Szkoleniowe Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie.
Tekst - Elżbieta Grzech
Zdjęcia - Małgorzata Angel
Więcej informacji na stronach:

Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego
https://www.facebook.com/FundacjaKarskiego

Humanity in Action Polska
https://www.facebook.com/HIAPolska




Młodzi obywatele w Szczecinie

Młodzież z Zespołu Szkół nr 3 zrealizowała kolejne przedsięwzięcie w ramach projektu "Młody Obywatel". Przypomnieć należy, że projekt ten powstał pod auspicjami Fundacji na Rzecz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Wałczu.

Jest finansowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Jego celem jest edukacja obywatelska młodego pokolenia.
Jednym z punktów projektu był wyjazd do Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. Zadanie to zrealizowane zostało 4. listopada 2014. W Szczecinie uczestnicy projektu dotarli do Sejmiku wojewódzkiego. Nie powiodły się jednak plany związane ze zwiedzeniem sejmiku, ponieważ tego dnia odbywała się uroczystość zakończenia kadencji samorządu województwa 2010 - 2014.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
W formie rekompensaty zaproponowano zajęcia wolontariackie w Szczecińskim Inkubatorze Kultury. Odbyły się więc wykłady, później warsztaty, na których, po intelektualnych zmaganiach, liderzy - Kornel Ozdarski z klasy II TFS i Sławomir Nowak z klasy IV TFM - zaprezentowali efekty pracy swoich grup, za co otrzymali pamiątkowe nagrody. Zajęcia były ciekawe - integrujące i motywujące do działań.
Po obiedzie i pobycie w galerii Kaskada, uczniowie wraz z opiekunami - Jolantą Chojnacką i Mirosławem Andrukajtisem - udali się do Teatru Polskiego, w którym obejrzeli sztukę pt. "Mayday". Spektakl zrobił wrażenie na wszystkich uczestnikach wycieczki.
Pobyt w naszym mieście wojewódzkim należy zaliczyć do udanych.

Uczestnicy wycieczki









Sprawozdanie z programu zrealizowanego przez Zespół Szkół Nr 3 w Wałczu, pn. MECHATRONIK INNOWACYJNY. Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z Powiatu Wałeckiego - (.pdf)


SALE INFORMATYCZNE W SZKOŁACH PONADGIMNAZJALNYCH
POWIATU WAŁECKIEGO


Zespół Szkół Nr 1 :

Sala Opiekun Ilość stanowisk
Nr 1 Barbara Sikora
Andrzej Kuziemski (zastępstwo)
15


W skład pracowni wchodzą także stanowiska multimedialne w bibliotece szkolnej w ilości 3 szt. Ze względu na ograniczoną powierzchnię sali (przepisy bhp i sanitarne) nie ma możliwości rozbudowania pracowni w istniejącej sali. Szkoła planuje stworzenie dwóch nowych pracowni w budynku biblioteki szkolnej po kapitalnym remoncie w/w budynku.


Zespół Szkół Nr 2 :

Sala Opiekun Ilość stanowisk
Nr 18 Mirosława Dulęba
15
Nr 19 Mirosława Dulęba
15


Wszystkie komputery są w dobrym stanie, naprawy wymagają jedynie 3 monitory. W chwili obecnej nie przewiduje się planów rozbudowy sal. Sprzęt jest naprawiany w miarę potrzeb i nie wymaga wymiany. Dodatkowo szkoła posiada centrum multimedialne w pomieszczeniu biblioteki. Znajduje tam się 8 komputerów 2 drukarki sieciowe oraz 2 skanery. Pomieszczenie jest dostępne dla uczniów.


Zespół Szkół Nr 3:

Sala Opiekun Ilość stanowisk
Nr 1 Justyna Jesiotr
15
Nr 2 Paweł Gradek
15
Nr 3 Mirosław Wójcicki
15


Zainstalowany w pracowniach sprzęt używany jest czwarty rok. Intensywność zajęć spowodowała wyeksploatowanie głównych podzespołów znajdujących się w zestawach. Dlatego sprzęt bardzo często ulega awariom, utrudniając prowadzenie zajęć dydaktycznych.


Zespół Szkół Nr 4 RCKU:

Sala Opiekun Ilość stanowisk
Nr 1 Agnieszka Jaskulska
10
Nr 2 Małgorzata Rosińska
15
Nr 3 Jarosław Huber
16


Szkoła posiada 3 sale komputerowe :

Planowane jest utworzenie dwóch nowych pracowni dla kierunków technik informatyk i technik ekonomista. Szkoła stara się jednocześnie o środki finansowe z Zachodniopomorskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na sprzęt komputerowy oraz budowę sali audiowizualnej wraz z pełnym wyposażeniem przeznaczonej dla dużej grupy osób (ok. 100 osób). Szkoła przeprowadza egzaminy zawodowe stanowiskowe na komputerach dla zawodu informatyk i ekonomista. Najnowocześniejszą pracownią jest sala nr 3, którą szkoła zmodernizowała w 2005 r. Pozostałe sale wymagają szybkiego unowocześnienia. W tych salach przeprowadza się łącznie ok. 135 godz. lekcyjnych tygodniowo.


II Liceum Ogólnokształcące:

Sala Opiekun Ilość stanowisk
Nr 1 Beata Łojewska
14


Dodatkowo w szkole istnieje również Multimedialne Centrum Informacji - czytelnia w którym znajdują się 4 komputery i 1 laptop do dyspozycji uczniów. Szkoła planuje rozbudowę Multimedialnego Centrum Informacyjnego.